We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Wembley’de, Dünya gözüyle Lionel Messi

14 4 10
10.10.2018

Sanırım 2011 senesiydi, Ada futbol tarihinin ilk milyon Sterlinlik transfere imza atmış Trevor Francis, “The Guardian” gazetesinde yer alan söyleşisinde şöyle diyordu: “Merak ediyorum, acaba yüz milyon Sterline imza atacak futbolcuyu görebilecek miyim? Eğer bu mümkün olacaksa, isterim ki o futbolcu Lionel Messi olsun. Bunu gerçekten hak ediyor. Ama kim böyle bir transferi gerçekleştirebilir ki?”

O zamanlar 24 yaşındaydı Arjantinli. Hikâyesi 2000 senesinde Barça’ya gelişiyle başlamış. Doğup serpildiği Rosairo, Che Guevara’nın dünyaya gözlerini açtığı şehir. Henüz 12 yaşında, şehrinden, babasının antrenörlüğünü yaptığı Newell’s Old Boys takımından kopup, Barcelona’ya yerleşirken, bu transferi gerçekleştiren kulübü, “growth hormone deficiency” hastalığının tedavisini de üstleniyor. Fabrika işçisi bir baba, temizlikçi bir annenin dört çocuğundan biri, başka bir ülkede yeni bir yaşama başlarken geride annesini ve kız kardeşini bırakıyor. “İlk zamanlarında çok utangaçtı” diyor onun genç takımdaki hocası Calres Folguera….

2003-04 sezonunda Barça’nın ilk 11’ine girmeye başladı. Öncesinde İspanya Futbol Federasyonu 20 yaş altı takımda forma giyme fırsatı sunmuş ama o doğup büyüdüğü toprakların takımını tercih etmişti. 2004 senesinin güzünde, Espanyol ile oynanan lig maçında kendisine ilk 11’de oynama şansı veren hocası Frank Rijkaard önemli yer tutuyor kariyerinde. O sezon Barça şampiyonluk kupasını kaldırırken, o da kulüp tarihinin en genç golcüsü unvanını kazanıyor. Sonrası malumunuz, sürekli yükselerek dünya futbolunun en değerli iki oyuncusundan biri haline gelişi, günümüze kadar beş kez kazandığı “Ballon d'Or”, dokuz La Liga........

© Birgün