We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Mekân

17 9 23
07.09.2021

Birinin yakını ölmüş. “Başınız sağ olsun” dedi bir arkadaş. Aynı sözün tekrarlanmasını uygun bulmayan ikinci arkadaş “Işıklar içinde uyusun” dedi ve sonra tercüme eder gibi, “Nur içinde yatsın” diye ekledi. Ateistliği herkesin malumu olan üçüncü arkadaşım, sırf diğerlerinden farklı bir söz söylemek için, “Allah sabır versin” demekten çekinmedi. Bir diğeri “Toprağı bol olsun” derken, yanımdaki “Yattığı yerde dinlensin” dedi. Sıra bana geldi. Herkes farklı sözlerle başsağlığı dilemişken benim tekrara düşmem uygun olmayacaktı. Çaresizce elde kalan son cümleyi söyledim, “Mekânı cennet olsun”

Mekânın cennet olması ölmüşleri ilgilendiren bir söz gibi düşünülür. Bu yüzden dirilerin çoğunluğu mekânları cehennem haline getirme yarışı içindedir. John Urry’nin Mekânları Tüketmek ve George Ritzer’in Büyüsü Bozulmuş Dünyayı Büyülemek kitapları tükenmiş mekânlar arasına sıkışmış insanlığı anlatır.

Ev ilk mekân. Eskiden tüm aile bir araya gelir ve beraberce televizyon izlerdi. Zamanla ‘çocuk odası’ diye yeni bir kavram çıktı ve bu kavram beraberinde ‘çocuk televizyonu’nu getirdi. Kutsal çekirdek aile, yeni televizyonlarla parçalandı. Şimdi artık hepimizin elinde, bize özel yayın yapan minik ‘televizyonlar’ var ve günün yarısı bu aygıtlardan Reels videoları izlemekle geçiyor. Bu videoların algoritması beğenilerimize göre kurgulandığı için ‘çirkin’ bir şey görmemiz çok zor. Tedirgin edici bir güzellik içindeyiz. “Yalan da olsa hoşuma gidiyor, söyle” diyen ustayı sosyal medya vampirleri duymuş olmalı.

Göz elitisittir, görmek istediğini görür. Güzel olana tutkumuz, çirkini görünmez kılar. Sevdiğimiz bir bina, diğer tüm berbat binaları unutturur, iyi konumlandırılmış tek bir ağaç betonla kaplı bir mekânı ormana çevirir. Güzellik fetişizmi kapitalizmin kurtarıcı meleği mi acaba? Bir mekân olarak okulu cennet gibi anımsamama imkân yok. Ama sınıfa girince bana gülümseyerek bakan sevgilimin yanına oturmak, en yerli ve........

© Birgün


Get it on Google Play