We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Market ve eczane çalışanları ne durumda?

78 4 25
23.03.2020

Eczaneler ve marketler bu zor dönemin mühimmat depoları. Çalışanların iş yükü öncekinin en az iki katı. Bunun mantıklı bir nedeni yok. Neden Korona’dan ziyade, panik.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Koronavirüs’le ilgili olarak “II. Dünya Savaşı’ndan bu yana, şimdiye kadar görülmemiş ciddi bir durumla karşı karşıyayız” dedi. Yani şu anda içinde bulunduğumuz durum, 60-65 milyon insanın öldüğü, benzeri olmayan bir kıtlığa sahne olmuş insanlık tarihindeki en büyük ve kanlı savaşla kıyaslanıyor.

Koronavirüs karşı karşıya olduğumuz en büyük düşmansa eğer, o zaman diyebiliriz ki şu anda insanlığın cephaneliği ya da mühimmat depoları eczaneler ve marketler.

Maskemi, eldivenimi, gözlüğümü kuşanarak ve sosyal mesafemi koruyarak birkaç marketi ve eczaneyi dolaştım, çalışanlarla konuştum. Çoğumuz evlerimizde güvende bu salgının bize değmeden geçmesini beklerken, eczane ve market çalışanları gece gündüz demeden canlarını riske atarak çalışıyorlar.

İlk durağım, büyük bir süpermarketin kasap bölümü. Normalde 1 kilo et alanın şimdi en az 5 kilo et alıp dondurucuya attığını söyleyen Yavuz, gözlemlerini şöyle anlatıyor: “İnsanlar şu anda sadece kendilerini düşünüyor, başka kimseyi değil. Ölmekten korkuyor, ‘Ben öleceğime sen öl’ diyorlar. Buradan ambalajlı olmayan peynir, zeytin almaktan da çekinmiyorlar ama. Onun hesabını kitabını kimse yapmıyor. İnsanlar sadece bir şey almak peşinde. İleriyi düşünüyor, ‘Evden çıkamazsak bunları yiyeceğiz. Aç kalan da ölsün gitsin’ diyor adam, n’apsın?”

MARKET HER GÜN YILBAŞINDAKİ KADAR CİRO YAPIYOR

Şengül depodan yeni çıkan un paketlerini büyük bir telaşla raflara yerleştirirken, iş yükünün en az iki kat arttığından söz ediyor: “Her gün yılbaşında yaptığımız ciroyu yapıyoruz. Kasamızda kuyruklar oluyor, depomuzda malımız kalıyor, yetiştiremiyoruz. Ama çok hızlı giden makarna ve un gibi ürünleri hiç bekletmeden anında çıkarıyoruz.”

Market çalışanı İsmail ise “Kimse halinden memnun değil. İş inanılmaz yorucu bir hale geldi” diyor, “En büyük şikâyetimiz, sosyal medyada dönen abuk sabuk haberler. Bunları gören insanlar marketlere akın ediyorlar. Fütursuzca bir alışveriş bu.”

Müşterilerin sürekli “Un kalmayacak, gelmeyecek, biliyoruz” diye panikle marketlere koştuğunu aktaran İsmail, “Halbuki neredeyse her gün yenisi geliyor. İnsanlar çok fazla aldıkları için tükeniyor. Yoksa geliyor yani. Üretim bazında da sorun yok” diyor.

Markette çalışmasına rağmen annesinin durmadan panik halinde “Un kalmayacak, bize un getir” dediğini, “Böyle bir sıkıntı yok” cevabının annesini ve market müşterilerini ikna etmeye yetmediğini söylüyor.

KOLONYA YÜZÜNDEN MÜŞTERİLER BİRBİRİNE GİRDİ

Süpermarkette kasiyer olarak çalışan Murat’ın dediğine göre, kolonya yüzünden birbirine giren müşteriler olmuş: “Bir........

© Artı Gerçek