We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkiyeli Kürtleri zorla Kürt milliyetçisi yapma rehberi

104 21 15
07.04.2022

Osmanlı’da “Türk” dedin mi, devlette alarm zilleri çalardı: “Aman, İmparatorluk parçalanır!” Doğruydu da, çünkü imparatorluklar çokkültürlü/çokdinli/çoketnili’dir ve böyle bir yapıda hiçbir etnik unsur ön plana çıkarılamaz. Zaten dünya savaşı çıkmasaydı da İmparatorluk iki sebepten parçalanacaktı: 1) Önce, Saray’ın reform yapmama inadından yani çokkültürlü vs. yapıyı yönetime yansıtmama inadından; 2) Sonra da İttihat-Terakki’nin Türkçü politikaları yüzünden.

Şimdi de “Kürt” dedin mi, “Aman, ulus-devlet parçalanır!” diye alarm zilleri çalıyor. Çünkü Türk’ün (daha doğrusu Hanefi-Sünni-Müslüman-Türk/HASÜMÜT’ün) tekelci egemenliğine dokunulsun istenmiyor.

Oysa Türkiye Cumhuriyeti parçalansa parçalansa, Türkiyeli Kürtlerin yine iki sebepten en nihayetinde çıldırtılması yüzünden parçalanabilecek: 1) Yürütme’nin akıldışı baskıları; 2) 1930’lar Kemalizmi’nin etkisinden daha kurtulmadan şimdi de AKP-MHP yürütmesinin etkisine girmiş Yargı’nın hukukdışı kararları.

Aşağıda, 2022’den bikaç zorla çıldırtma örneği vereyim. Artık ayyuka çıkmış olan kayyım atamalarını atlayarak. Yürütme’den başlayalım.

***

Diyarbakır’da tepkilere rağmen “Bahçeli Ormanı” çalışmaları başladı. Ben şahsen şimdi de Suriçi’nde “Alparslan Türkeş Bahçesi” çalışmaları bekliyorum.

Bismil'deki Newroz kutlamasında 5 yaşındaki iki çocuğun yöresel kıyafet giydikleri için soğuğa rağmen elbiseleri çıkartılarak karakola götürüldüğü ve parmak izlerinin alındığı ortaya çıktı.

Cizre Kaymakamlığı, Cizre'de 1450-1451’de yaşanan ve 17. yüzyıl sonunda Ehmedê Xanî’nin manzum olarak yazıya geçirdiği destansı aşk öyküsü Mem û Zin’in tiyatro oyunu olarak gösterilmesini yasakladı.

29 yıl 8 aydır Diyarbakır Cezaevi’nde bulunan ve boğaz tedavisinden yarar göremeyen Seyithan Ay’a hangi gerekçeyle cezaevinde kaldığını hastanede soran Doktor M.H.E., “Siyasi tutukluyum” cevabı üzerine “Senin ameliyata ihtiyacın yok. İlaca da ihtiyacın yok. Sen bu şekilde yaşayabilirsin” dedi. Ameliyat edileceği bildirilmiş olan S. Ay’ın ameliyatı da kendisiyle görüşülmeden Doktor N.G. tarafından iptal edildi. Ailesi iki doktor hakkında suç duyurusunda bulundu.

İstiklal Caddesi’nde gitar çalıp Kürtçe şarkı söyleyen gençler polis tarafından engellendi. Sosyal medyada hemen paylaşılan görüntüler üzerine Emniyet Gn. Md. gençlerin geçişi........

© Artı Gerçek


Get it on Google Play