We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gün İçinde Zaman Yetmiyor Mu, O Zaman Bana Kulak Verin!

1 0 0
12.07.2021

Şu dönemde en çok duyduğum kelimelerden bir tanesi, zaman yetmiyor. Özellikle ev hanımlarının sıklıkla dile getirdiği; fakat iş hayatını da olumsuz yönde etkileyen, sınava çalışacak öğrenciler için de çok kıymetli olan zaman yönetimini konuşmak istedim bu yazımda sizlerle. En çok bir şeylere atılım yapmak isteyip de erteleme gibi hastalıkla bunu harekete geçirmek için bahane arayanların en büyük mazeretidir aslında zaman yetmiyor demek. Evet her şey için zaman vardır; fakat asıl yapılması gereken için asla zaman bulunamıyordur.

Sürekli aynı kelimeler dökülür dillerden: "Eskiden zaman kıymetliydi, şimdi zamanın kıymeti yok. Eski günler çok bereketliydi, artık zamana yetişemiyoruz..." gibi gibi birçok mazeret. Peki ne oldu, bu zaman eskiden yirmi dört saatti de şimdilerde daha aza mı indirildi? Yoksa bizim boş meşguliyetlerimiz mi fazlalaştı?

Evet arkadaşlar, zaman aynı zaman, saat diliminde herhangi bir farklılık yok. Sorun bizim boş meşguliyetleri önceliğimiz yapıp asıl odaklanmamız gereken şeyleri ertelememizde.

Zaman yönetimi ile ilgili bazı noktalara dikkat çekmek istiyorum ama ondan önce gelin Rabbimin zaman ile alâkalı bazı ayetlerine göz gezdirelim. Bir ayet-i kerimesinde Rabbim diyor ki: "Asra yemin ederim ki insan gerçekten ziyan içindedir. Bundan ancak iman edip iyi amel işleyenler müstesnadır".(el-asr1.2.3). Rabbim bu ayet-i kerimesin de, Asra yemin ederek bize zamanın ne kadar kıymetli olduğunu, nimet olarak verdiği zamanın şükrünü yine kendi cinsinde eda edip onu en kıymetli şekilde kullanmamız gerektiğini bizlere hatırlatıyor.

Yine Peygamber Efendimizin Tirmizî'de geçen bir........

© Akasyam


Get it on Google Play