We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Afganistan’da ABD’ye ne oldu?: Sistem Ve Medya

1 6 1
24.09.2021

ABD, Afganistan’da 20 yılın ardından geride koca bir felaket yığını bıraktı. Karşımızda duran bu felaket, birincil varlık düzlemiydi. Yani ülkenin yağmalanması, taş taş üstüne baş baş üstüne kalmaması, katliamlar, tecavüzler, sakat kalanlar, yerlerinden yurtlarından sürülenler vb…bu düzlemdedir.

Bunca şey yetmezmiş gibi buna ilave olarak defalarca Yetimhanelerin, hastanelerin bombalanması gibi insanlık dışı uygulamaları ( olay ve olguları) birincil düzlemde artı olarak yer alır. Hızlıca bir hatırlarsak; ABD benzer bir insanlık dışı uygulamayı II. Dünya savaşında Alman çocuklarına karşı da yapmıştı yani şerbetliydi: II. Dünya savaşında Almanya’yı bombalarken mekan ve insan ayrımı yapmadan bombalayan ABD, aç kalan Alman çocuklarını özellikle hedef almış, onlara “Çikolata” renginde ve şeklinde özel bombalar atmıştı. Bu bombaları aç kalan çocuklar ısırdıklarında ağızlarında patlamış, binlerce aç çocuk çikolata ile gelen ölümle hayatlarını kaybetmişti. Böylelikle Almanya’da ‘Çikolatanın çok acı bir tarihi’ ABD’nin vahşetiyle yazılmıştı.

ABD, Afganistan’daki Afyon pazarını elde tutmasına ve sistematik afyon üretimi yapmasına rağmen (bilimsel veriler grafikler halinde paylaşıldı) afyonun hesabı Afganlılara -Taliban’a- kesildi. Oysa ABD’nin Latin-Amerika’da uyuşturucu trafiği ve pazarını kontrol ettiği, dahası gizli sahibi olduğu bilseydi burada da aynı şeyi yaptığı görülebilirdi. Kısacası; ABD uyuşturucu Baronu olmasına karşın ihale önce nerdeyse tüm Latin-Amerika’ya (sanki latin-amerikanın hiçbir kültürü tarihi yokmuşçasına........

© Adayorum


Get it on Google Play