We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Başkan Böcek: ‘Hiç kimse umurumda değil!’

2 1 0
14.05.2022

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek, Yörük festivali eleştirilerine “kirli oyunlar” olarak niteledi, “hiçbir kimse umurumda değil” dedi ve ekledi: “Suskunluğum asaletimdendir. Ben sayın genel başkanı, Meral ablamı, millet ittifakını üzecek bir işin içinde olmadım, olmayacağım…”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, düzenleme komitesi başkanı olduğu Yörük Türkmen Festivali ile ilgili yapılan eleştiri ve tartışmaların ardından yaptığı açıklamada, “Festival süresince kamuoyunda yaratılmaya çalışılan algıyla bir kez daha gördük ki hastalığım sürecinde yaşam mücadelesi verirken, bana karşı oynanan kirli oyunların bir devamı niteliğinde, yeni bir algı süreci yaratılmaya çalışılmıştır ifadelerini kullandı. Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği festivalin resmi internet sitesinde ‘katkıda bulunanlar’ bölümünde logosu bulunan Fettah Tamince’nin mütevelli heyeti başkanı olduğu vakfa ait üniversiteyle ilgili de sponsorluk eleştirilerini reddeden Başkan Böcek, yerel bir televizyon kanalına verdiği röportajda, “suskunluğum asaletimdendir” dedi ve ekledi: “Ben sayın genel başkanı, Meral ablamı, millet ittifakını üzecek, beni seçen insanları mahcup edecek bir işin içinde hayatımda olmadım, olmayacağım” diye konuştu. Başkan Böcek’in sözleri akıllara İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun geçtiğimiz hafta yaptığı Karadeniz gezisinin ardından gelen eleştirilere yönelik dile getirdiği ve tepkilerin ardından özür dilediği “Vız gelir, tırıs gider. Hiç umurumda değil” sözlerini akıllara getirdi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ve 6-8 Mayıs tarihleri arasında Aksu ilçesinde gerçekleşen Yörük Türkmen Festivali bitti ancak etkinlikle ilgili tartışmalar bitmedi. Milyonlarca liralık bütçesi olan festivalin teknik şartnamesinde yurt içi ve yurt dışından 360 uçak bileti, 5 yıldızlı oteller dâhil 2700 konaklama gibi kalemlerin yanı sıra 13 bin kişilik yemek ikramı yapılacağına yer verilmişti. Protokol yağlığı, VİP tribünü ve VİP otoparkı gibi uygulamalarla da eleştiri konusu olan festivalin resmi internet sitesinde FETÖ’cü olduğu iddiasıyla kapatılan vakıflardan biri olan ve Mütevelli Heyeti Başkanlığını Fettah Tamince’nin yaptığı üniversite de ‘destek verenler’ listesinde yer alması tartışma yarattı.

FESTİVALİN ANA SPONSORU BAKANLIĞIN TAĞŞİŞ LİSTESİNDE

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri tarafından festivalin ‘ana sponsoru’ olarak duyurulan Kırbıyık Holding ise Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yayımladığı taklit ve tağşiş yapan firmalar arasında gösterilmesi nedeniyle eleştirilmişti.

BAŞKAN BÖCEK VE İL ÖRGÜTÜ ‘KATILACAK’ DUYURUSU YAPTI, GENEL BAŞKAN KATILMADI

Bütün bu tartışmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek ve CHP Antalya İl Başkanlığı tarafından bir gün önce festivale katılacağı duyurulan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun festivalin açılışına katılmaması kentte büyük bir tartışmayı da başlattı. Kılıçdaroğlu’nun kendi partisinin belediyesinin düzenlediği festivale katılmaktan son dakikada vazgeçmesi, CHP liderinin 16 Temmuz 2019’da yaptığı konuşmada, festivalin destekçileri arasında gösterilen üniversitenin en yetkili ismi olan Fettah Tamince’nin FETÖ borsasına gösterdiği konuşmayı gündeme getirdi. Kılıçdaroğlu’nun festivale katılmama nedeninin, Fettah Tamince adıyla bir araya gelmek istememesi ve festivalin milyonlarca lirayı bulan bütçesi olduğu yorumları yapıldı.

BAŞKAN BÖCEK’İN ELEŞTİRİLERE YANITI: ‘BANA KARŞI OYNANAN KİRLİ OYUNLARIN DEVAMI’

Festivalle ilgili ihalenin gündeme geldiği Mart ayından bu yana çeşitli Yörük derneği temsilcileri ve yazarlar tarafından gündeme getirilen eleştiri ve görüşler karşısında sessizliğini koruyan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, etkinliğin ardından yaptığı açıklamada, “Festival süresince kamuoyunda yaratılmaya çalışılan algıyla bir kez daha gördük ki hastalığım sürecinde yaşam mücadelesi verirken, bana karşı oynanan kirli oyunların bir devamı niteliğinde, yeni bir algı süreci yaratılmaya çalışılmıştır” dedi.

‘BU ÇİRKİN İDDİALARA CEVAP VERMEK BİLE BİZLERİ ÜZMEKTEDİR’

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek........

© Açık Gazete


Get it on Google Play