We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ABD’de kriz: asker Başkan’a karşı Çin’e güvence vermiş

163 9 8
16.09.2021

İniş bir kez başladı mı durdurmak kolay olmuyor, çorap söküğü gibi arkası geliyor. ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley’in Çin Genelkurmay Başkanı Li Zuocheng ile iki telefon görüşmesi yaparak önceki Başkan Donald Trump Çin’e savaş açmaya kalkarsa saldırmayacakları yolunda güvence verdiği ortaya çıktı. Milley telefon görüşmelerini kabul ederken bunu kendi başına değil Pentagon ve diğer devlet kurumlarıyla koordinasyon içinde yaptığını söyledi.
Bu ortalığı daha da karıştırdı. Trump’un son Savunma Bakan Vekili Christopher Miller, Milley’e böyle bir talimat vermediğini söyleyerek Çin’e açılan telefonları “rezilce ve eşi görülmemiş bir itaatsizlik örneği” olduğunu, halen görevde olan Milley’in istifa etmesi gerektiğini söyledi. Trump bu işin sonunun “vatana ihanete” gidebileceğini söyledi. Başkan Joe Biden ise “Milley’in yaptığını doğru bulup bulmadığını” soran gazetecilere, “Milley’e güvenirim” demekle yetindi.
Milley’in söylediği doğruysa, askerden-askere Çin’e açılan telefonu ABD devlet yapısında başka kimler biliyordu? Ulusal Güvenlik Dairesi, Dışişleri, CIA, BM Daimi Temsilciliği, Kongre içinden başka kim? Bir Amerikan “derin devleti” mi devreye girmişti Trump’ın iktidarı bırakmamak için her türlü çılgınlığı yapma ihtimaline karşı? Şimdiye dek Milley’in Çin’e Trump’ın iç politika amacıyla savaş ilan etme ihtimaline o zaman muhalefetteki Demokrat Partinin Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ile görüştüğü, onun da “Adam delirdi” gibi bir yanıt verdiği iddiası var ortada. Bakalım başka kimler çıkacak?

Çin Devlet Başkani Xi Jinping (Şi Cinping okunuyor), Genelkurmay Başkanı Li’den ABD’li muhatabından gelen haberi aldığında ne düşünmüştür acaba. Yüzündeki memnuniyet ifadesini gerçekten merak ediyorum. Ya Trump bu arada Çin’e atıp tutarken ikinci telefonu aldığında?
Çünkü Milley’in Çin Halk Kurtuluş Ordusunun başındaki Li’ye ilk telefonu 3 Kasım 2020 seçimlerinden önce, 30 Ekim’de, ikincisini de seçimi kaybeden Trump taraftarlarının Kongre’yi bastığı 6 Ocak 2021 kalkışması sırasında, 8 Ocak’ta açtığı anlaşılıyor. Milley’in bütün bu süreçte, Çin’den gelen Trump’ın iç politika amacıyla kendilerine saldıracağı endişelerini yatıştırma amacıyla muhatabını aradığı da anlaşılıyor.
Acaba Şi, bu durumdan müttefiki Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i haberdar etmiş........

© yetkinreport.com


Get it on Google Play