We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Fındık Üreticisi, “Şarap”çı mı Olmalıdır!

1 0 15
31.08.2021

Fındık, yalnızca fındık değildir. Kişinin gelirini belirlediği gibi ekonomisini, sosyal ve kültürel yaşamını de etkiler. Fındık geliri yönünden Giresun ilindeki üreticiler, diğer illerdekilere göre dertlidir. Gelir yönünden en sondadır. Fındık, kişinin gelirinin yanında köyün, ilçenin, ilin, bölgenin ve ülkenin gelirini etkiler. Başlı başına fındık ekonomisi, ilin milli gelirden aldığı paya etki yapar.
Şimdi unutuldu, ama anımsatalım. Fındık ihraç geliri, toplam ihracatın P'ine karşılık düştüğü yıllar, 40-50 yıl öncesine gider. Yine fındık ihracat edenlerden alınarak fiyat istikrarı fonuna aktarılmış olan kaynağın fındık üzerinden alınan adaletsiz vergi olduğunu da anımsatalım. Bu kaynağın nasıl çarçur edildiği de başka bir yazı konusudur. Bu da 40 yıl öncesine dayanmaktadır.
Cumhuriyetin başından itibaren kurulan tüm fabrikaların temelinde kuru incir, kuru üzüm ve tiftik ile birlikte fındık vardır. Çünkü geleneksel ihraç malımız olan bu ürünler Cumhuriyet öncesinde de ihraç edilmektedir.
Fındığın, yalnızca çiftçilik, üreticilik olmadığını, vatan savunmasının ve kalkınmasının temel taşı olduğunu bilmeliyiz. Vatan varsa üretim vardır. Üretim varsa kalkınma vardır. Vatana sahip çıkma duygusuyla ve vatanın sürekli olarak savunulmasının gerekliliği unutulmadan üretim yapılmalıdır. Bugün fındık üretebiliyorsak temelinde vatan savunmasının, 30 Ağustos Zaferinin olduğunu bilmek zorundayız. Bırakın üretmeyi, bağımsız ve özgür biçimde nefes alabilmemiz dahi savaşlardaki şehitlerimiz sayesindedir. Bugün, hepimizin kendisine, “Bayramı hak ediyor muyuz, bugüne değin hak edecek ne yaptık?” sorusunu da sorması zamanıdır.
***
40 yıl öncesine kadar üreticisine refah sağlayan bir ürün olan fındık, bugün, gelir sağlamayan bir ürün durumundadır. Özellikle, Giresun'daki fındık üreticisi, bugün, kölelik ücretiyle yaşamaya çalışmaktadır. Bunun objektif nedenleri olduğu gibi sübjektif nedenleri de vardır. Giresun ilindeki arazinin eğimi, rakımı, ulaşım imkânları gibi birçok faktör dekar başına verimi olumsuz etkilemektedir. Derin vadilerle bölünmüş Giresun'da fındık bahçesinde ayakta durmak bile zordur! Dolayısıyla Çarşamba, Bafra ve Düzce Ovalarındaki dümdüz arazilerde yapılan fındık üretimine göre verim düşük olduğu gibi üretim maliyeti daha fazladır. Bu ovalarda makineli tarım yapılarak üretim maliyeti aşağılara inmektedir. Giresun........

© Yeşilgiresun


Get it on Google Play