We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

BDDK kararının perde arkası

133 5 1
28.06.2022

Bankalar Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) 26 Haziran 2022 tarihinde bazı şirketlerin bankalardan TL kredi kullanımına sınırlama getirdi.

Kredi sınırlama kapsamına dahil olan şirketler;

* Bağımsız denetime tabi bir şirketin, Yabancı Para (YP )nakdi varlıklarının (altın dahil, efektif döviz ile bankalardaki YP mevduatın) TL karşılığının 15 milyon TL, dünkü dolar kuru ile 1896,5 bin Dolar'ın üzerinde olması halinde ve;

* Şirketin yabancı para nakdi varlıklarının TL karşılığının; şirketin aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından, ikisi içine büyük olanının yüzde 10'unu aşması halinde; bankalardan TL cinsinden kredi kullanamaz.

Ancak; şirketlerin yurt içi yerleşiklerce (Hükümet veya bankalar gibi ) YP cinsinden ihraç edilmiş menkul kıymetler ve Eurobond gibi borçlanma araçlarından oluşan diğer parasal varlıkları kararda belirtilen Yabancı Para nakdi varlıklar kapsamına girmez.

BDDK bu kararın gerekçesini de "bazı şirketlerin, döviz borcu ya da döviz yükümlülüğü olmamasına hatta döviz pozisyon fazlası bulunmasına rağmen, TL kredi........

© Yeniçağ


Get it on Google Play