We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Otomobil fiyatlarıyla konut fiyatları arasındaki ilişki

7 6 1
07.06.2022

Otomobil, Türkiye’de en güzel hayal süsüdür. 4 tekerden ibaretinden en fiyakalısına her otomobil mutlaka birisinin üzerine en güzel düşlerini kurduğu metadır. Hatta gelinden önce otomobili süsleyen bir sosyolojidir Türkiye. Bu sayede romantik tarafından da otomobil bağlantılı ekonomik ilişkiler ele alınabilir.

Türkiye güzel bir ülke ve herkes bu güzellik manzaralarına otomobiliyle girmek ister. Yani otomobil biraz gezi planlarının hak ettiği seyyar olmanın gereğidir. Piknik insanı olabilmenin ön şartıdır. İş dünyasının olmazsa olmazıdır. Bazen sosyal bağların ölçütüdür. Bazen meşgaledir. Memlekete otomobilsiz gitmemek başka bir gerekçedir.

Bu gerekçeler olsa da olur olmasa da anlamında bir ihtiyacı değil, ilginç şekilde olmazsa olmaz bir gereksinimi ifade eder. Varoluşsal bir gereksinimi… Çünkü çoğu nimetten mahrum olma durumunun en büyük müsebbibi otomobil yoksunluğu olarak görülür.

Otomobil yoksa o manzaralara hiç girilemeyecek, memlekete seyahat hayal olacak, pikniklere kayıtsız kalınacak, iş geliştirmek, sosyalleşmek, çocukları okula götürmek ve daha neler neler imkânsız görülecektir.

Basit görünse de hayli önem atfedilen bu olumsuz kabuller onu birçok diğer fiyatın ana kıyası haline getirir.

Yani otomobil, ekonomideki fiyatlar üzerinde davranışsal bir ilişki kurar. Gerçekte ise küresel girdi fiyatlarını, üretim kısıtlarını, tedarik problemlerini, kur ilişkilerini, vergi denklemlerini, finansal çözümleri veya çözümsüzlükleri, yatırım ilişkilerini, her seviyeden istihdam dinamiklerini ve sürdürme maliyetlerini kendinde toplayıp yansıtabilen neredeyse tek göstergedir.

Şu açıktır ki otomobil fiyatları artıyorsa diğer fiyatların da artacağına güçlü bir işaret ortaya çıkar. Gayrimenkul fiyatları tarafındaysa tam anlamıyla davranışsal fiyatlamalara neden olur. Çünkü konut imal........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play