We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Seçim notları

321 24 280
03.04.2019

1989 yılından bu yana seçimleri dikkatli bir şekilde takip ediyorum. Çoğu zaman işin içindeydim.

Seçimlerde bazı notlar aldım. Aradan üç gün geçti. Bunların bir kısmını mutlaka yazan olmuştur.

Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, seçim sonrası yaptığı konuşmada, eksiklerin tespit edilip giderilmesinden bahsetti. Gördüğümüz yanlış ve eksiklikleri iyi niyetle yazma durumunda bile bazı suçlamalara maruz kalmıştık.

Seçimler sırasında ve sonrasında başlıklar halinde aldığım notların bir kısmını paylaşmak isterim. Kızmak yok.

İTHAL ADAYLAR, YANLIŞ İSİMLER

Muhafazakâr siyaset için ithal aday devri Ankara, İstanbul ve İzmir’deki sonuçlardan sonra büyük ölçüde kapanmıştır. Cumhuriyet Halk Partisi ise bu illerde içerden aday çıkardı.

AK Parti’nin birçok il ve ilçede yanlış aday tercihi yaptığı artık daha net anlaşılıyor. İstanbul’da nüfusun çoğunluğunu oluşturan illerden yeterli aday yoktu mesela. Kastamonu, Sivas gibi. Bunun sonuca az da olsa tesir ettiği aşikârdır.

Aylar önce, yine burada, şu cümleyi kurmuştum: İstanbul’un birçok ilçesi sahipsiz kalmış görünüyor.

Görevden alınan belediye başkanları, bir daha aday gösterilmeyeceğini anlayıp geriye çekilenler vesaire. Halkın oylarıyla seçilen bir başkanı görevden almak ve onun yerine herhangi bir ismi atamak, bazı yerlerde olumlu sonuç vermemiş olabilir.

YOZGAT ÖRNEĞİ

Yozgat Belediye Başkanı Kâzım Arslan’ı iyi bilirim. Millî Gazete’nin kıymetli yazarlarından biriydi kendisi. Halkın Sesi Partisi’nde genel sekreterlik görevinde bulunmuştu. Düzgün ve dürüst bir insandır. AK Parti, Sayın Arslan’ı yeniden aday göstermedi. Bu kararın altında yatan nedenleri de öğrendim. İl milletvekillerinden kaynaklanan sorunlar ve istekler. Kâzım Bey de bağımsız belediye başkan adayı olarak seçimlere girdi. Yarışı % 37 oyla tamamladı. Birinci olan AK Parti ise % 40 oy alabildi.

Şartlar adil olsaydı, Sayın Arslan ikinci kez belediye başkanı seçilebilirdi. Yozgat’ta Bağımsız Türkiye Partisi’nin tarihindeki en yüksek oyu alması, oy pusulasında bağımsız adaylara ayrılan yerin küçük ve karışık olması vs. Uzun........

© Yeni Şafak