We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sosyal yardımlar ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

17 35 14
22.10.2020

Bu Pazartesi günü, Türkiye’nin sosyal yardım sistemi ile ilgili bir yazı yazmıştım. Bu yazıda sosyal yardım sisteminin temeli olan Bütünleşik Sosyal Yardım Sisteminden bahsetmiştim. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) bu sistem üzerinden sosyal yardımları yapıyor ve yardımlar buradan takip ediliyor.

Dolayısıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) ve Bütünleşik Sosyal Yardım Sistemi, sosyal yardımlarda ve sosyal politika uygulamalarında birbirini tamamlayan iki önemli aktör olarak öne çıkıyorlar.

SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKIFLARI (SYDV)

SYDV’ler gerçekten önemli bilgi birikimine ve saha tecrübesine sahipler. SYDV’lerin kuruldukları 1986 yılından beri, sosyal yardımlar konusunda diğer kamu kurumlarına ve belediyelere göre birçok avantajı bulunuyor. Dolayısıyla Türkiye’de sosyal yardım alanında değişim ve dönüşümde önemli rolleri oldu.

Ayrıca, SYDV’ler yerelde vatandaş ile devlet arasında adeta tampon görevi yapıyorlar. Devletin şefkat eli olarak da görülüyorlar.

Pandemi sürecinde SYDV’lerin sosyal yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırma konusundaki çabalarından dolayı hem kurumsal olarak vakıflara hem de vakıf........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play