Vefatının seneyi devriyesinde çeşitli etkinliklerle anılan Prof. Dr. Haydar Baş Hocamız hakkında herkes kendi gönül dünyasındaki yansımaları ortaya koydu. İstanbul'da düzenlenen anma etkinliklerine onur konuğa olarak katılan Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Av. Hüseyin Baş, çok yerinde bir tespit yaptı.

Hüseyin Baş, "Burada her birinize sorsak hepiniz başka bir şey söylersiniz. Kimine göre Haydar Hoca cesaretti, kimine göre vefaydı, kimine göre güçtü, kimine göre nezaketti, kimine göre bilimdi, kimine göre ilimdi. Haydar Hoca aslında ezber bozandı. Hepimizin aslında zihinlerimize, düşüncelerimize, dünyalarımıza kazınmış ezberlerimiz var. Buna örneklerden biri -ekonomiden bahsedecek olursak- 'Para basarsan enflasyon olur.' Buna örneklerden biri 'Şurada şöyle yaparsan terör fırlar.' Yani böyle hepimizin ezberleri var. Ama O gerçekten ezber bozan biriydi. Birazdan sinevizyonda izleyeceğiz, 'Bana Atatürk'ten soruyorlar, mümindir, Müslümandır, muvahhittir' diye anlatıyor, ezberleri bozuyor" dedi.

Gerçekten de kime sorsanız onun gönlünde Haydar Baş Hocamız ile alakalı mutlaka güzel bir anısı güzel bir tanısı vardır. Birlikte geçirdiğimiz bir ömür hayatımızın her anında onun dokunuşunun sıcaklığını gönlümüzdeki ve fikrimizdeki yansımalarını kelimelerle anlatmak mümkün değildir.

Bir dostumuzun hocamıza sorduğu bir soru geldi aklıma: "Hocam sizden uzak bir memlekette yaşadığımız için gereğince istifade edemiyoruz. Bu sebeple de sizi yeterince tanıyamıyoruz, anlayamıyoruz. Size yakınlığın yolu nedir?

Hocamızın cevabı şuydu: "Evladım esas olan yakınlık gönül yakınlığıdır. Gönül yakınlığında mesafe kavramı yoktur. Bize yakın olan herkesi yakın mı sanıyorsunuz? Öyleleri vardır mesafe olarak uzak ama gönül olarak yakındır. Öyleleri vardır mesafe olarak yakın ama gönül olarak bize uzaktır. Bu şuna benzerdir. Su akan bir çeşmenin hemen yanı başına bir testi koysanız, ağzını çeşmeden akan suyun tam altına koymazsanız, yıllarca o testi çeşmeye yakın olsa da bir damla su dolmaz o kişinin testisine. Beden olarak uzak da olsa gönül yakınlığıyla nice gönül testileri muhabbetle dolar taşar. Bunu da ancak yaşayanlar bilir."

Her şey gönülde başlıyor gönülde bitiyor. Boşuna dememiş hocamız "İnsan gönüldür gönül" diye. Rabbim gönül yakınlığı nasip eylesin.

QOSHE - ‘Haydar Hoca ezber bozandı’ - Uğur Kepekçi
menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘Haydar Hoca ezber bozandı’

17 1
17.04.2024

Vefatının seneyi devriyesinde çeşitli etkinliklerle anılan Prof. Dr. Haydar Baş Hocamız hakkında herkes kendi gönül dünyasındaki yansımaları ortaya koydu. İstanbul'da düzenlenen anma etkinliklerine onur konuğa olarak katılan Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Av. Hüseyin Baş, çok yerinde bir tespit yaptı.

Hüseyin Baş, "Burada her birinize sorsak hepiniz başka bir şey söylersiniz. Kimine göre Haydar Hoca cesaretti, kimine göre vefaydı, kimine göre güçtü, kimine göre nezaketti, kimine göre bilimdi, kimine göre ilimdi. Haydar Hoca aslında ezber bozandı. Hepimizin aslında zihinlerimize, düşüncelerimize, dünyalarımıza kazınmış ezberlerimiz var. Buna örneklerden biri -ekonomiden bahsedecek olursak- 'Para basarsan enflasyon olur.' Buna örneklerden biri 'Şurada şöyle........

© Yeni Mesaj


Get it on Google Play