We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hz. Hüseyin’in (a.s) kıyamının sebebi

8 7 1
11.08.2021

Bu Muharrem ayında Hz Hüseyin efendimizin matemini yaşayarak onun mirasını anlamayı ve nesillerimize taşımayı Allah nasip etsin. Dinin bütün emirleri, Resûlullah'ın sünneti İmam Hüseyin'in kıyamıyla korundu. Sevenleri müminler tarafından onun yolu yaşandı yaşatıldı.

Müslümanlar Ehl-i Beyt imamlarının yanında onlardan dini öğrendi. Ehl-i Beyt mektepleri oluşturdular. Tarih boyunca yaşayarak, bedeller ödeyerek Muaviye ve Yezid'lerin zulmünden çekinmeden Allah'ın dinini yaşadılar.

Onun için Ehl-i Beyt imamlarının hepsi Muharrem matemini ve aşure gününü hep canlı tutarak Hz Hüseyin'in şehadetinin esasen Allah'ın dinini yaşamak ve yaşatmak olduğunu halka ulaştırdılar. Böylece Cenab-ı Hakk'ın dini ve dahi Resûlünün sünneti korundu insanlar tertemiz kaynaktan dinin esasını, amacını öğrendi.

Devrin hakim güçleri Ehl-i Beyt imamlarını, taraftarlarını hiç bir zaman gerçek sevmediler. Onlara her türlü azabı, çileyi yaşatıp, gösterdiler. Camilerde 70 yıl Hz Ali'ye (a.s) küfrettirdiler. Yalan yanlış hadisler uydurup insanları kandırdılar. Algı operasyonları yaparak Allah'ın dinini kendi çıkarları uğruna değiştirmek istedilerse de Ehl-i Beyt imamları sayesinde Allah........

© Yeni Mesaj


Get it on Google Play