Uluslar arası ticaret bilinen tarih içinde hep var olmuştur. Bu ticaretin taşımacılığı da 19. yy ortalarına kadar kara ve deniz yolu ile yapılmıştır. Sonrasında demir yolu ve hava yolu da kullanılmıştır. Kara yolunda önceleri deve, at, katır kervanları daha sonraları da kamyonlar en az 30 yıldır da tırlar kullanılmaktadır. Uzak doğudan, Avrupa’ya giden en önemli ticaret yolu da Çin’den Londra’ya ulaşan meşhur İPEK YOLU' dur. Ümit burnu deniz yolunun keşfinden sonra İpek yolunun önemi çok azalmıştır. Ümit burnu güzergahı 45 gün sürüyordu. İpek yolu Osmanlı topraklarından geçtiği için Osmanlı’ya ekonomik olarak büyük faydalar sağlamaktaydı. Bu faydayı tekrar elde etmek için Avrupalı özellikle de Fransız tacirlere adına kapitülasyon denen imtiyazlar verilmişti. Ancak Lozan’da kaldırılabildi. Süveyş Kanalı açıldıktan sonra ikinci bir deniz yolu daha oluştu. Bu yolla Çin veya Hindistan’dan İngiltere’ye ulaşım 35 gün sürmektedir. Her iki yol da hem çok uzun hem de çok pahalı olmaktadır. Bu da malların maliyetini artırmaktadır.
Şimdi de ülkemizin girişimi Irak ile birlikte adına ‘Kalkınma Yolu’ denen yeni bir güzergah oluşturmak istenmektedir. Bu yolla Çin’den çıkan mallar Londra’ya 25 günde ulaşacak. Çin veya Hindistan’dan gemiler ile yola çıkan mallar Basra körfezindeki Faw limanına gelecek oradan Irak topraklarına yapılacak kara yolu ve 2000 km demir yolu ile tren ve tırlarla Şırnak’a gelecektir. Şırnak’tan da yine aynı vasıtalarla Avrupa'ya ulaştırılacaktır. Bu güzergaha yeni İpek yolu denmektedir. Bu projeye Kuzey Irak Kürt yönetiminde Barzanilerde sıcak bakarken son zamanlarda PKK ile sarmaş dolaş olan Talabani’nin bir oğlu sıcak bakmıyormuş. Ancak çok yakında PKK ile birlikte onların da başlarına TÜRK yumruğu inecek, yeni İpek Yolunun güvenliği Türkiye ve Irak hükümetlerince sağlanacak ve bu yol korunacaktır. Yılda 300 milyar dolarlık mal akışı sağlanacak olan bu proje ile başta biz ve Irak büyük ekonomik kazançlar sağlayacağız. Diğer yandan Avrupa ve Uzak Doğu ülkelerine karşı da stratejik kazanımlar elde edeceğiz. Daha nice güzel projeler temennisi ile sebep olanları kutluyorum.

QOSHE - TÜRKİYE’NİN KALKINMA YOLU PROJESİ .. - Mustafa Kaplan
menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

TÜRKİYE’NİN KALKINMA YOLU PROJESİ ..

20 0
07.03.2024

Uluslar arası ticaret bilinen tarih içinde hep var olmuştur. Bu ticaretin taşımacılığı da 19. yy ortalarına kadar kara ve deniz yolu ile yapılmıştır. Sonrasında demir yolu ve hava yolu da kullanılmıştır. Kara yolunda önceleri deve, at, katır kervanları daha sonraları da kamyonlar en az 30 yıldır da tırlar kullanılmaktadır. Uzak doğudan, Avrupa’ya giden en önemli ticaret yolu da Çin’den Londra’ya ulaşan meşhur İPEK YOLU' dur. Ümit burnu deniz yolunun keşfinden sonra İpek yolunun önemi çok azalmıştır. Ümit burnu güzergahı 45 gün sürüyordu. İpek yolu Osmanlı topraklarından geçtiği için Osmanlı’ya ekonomik olarak büyük faydalar sağlamaktaydı. Bu faydayı tekrar elde etmek için Avrupalı özellikle........

© Yeni Meram


Get it on Google Play