We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ZAMANIN KADRİ

9 2 1
27.04.2022

Yaşamın vazgeçilmez bileşenleri zaman, madde ve enerji. Her birinin kendi içinde sabit ve aynı olduğunu biliyorduk. Oysaki kuantum fiziğinin yüzyılımızın can alıcı keşifleri zaman, madde ve enerjinin kendi içlerinde ve birbirleriyle sürekli bir hareket halinde olduğunu keşfetti. Yani yaşadığımız her an aynı değil. Dokunduğumuz her nesne sadece maddeden ibaret değil. Etrafımızı saran enerjiler sabit değil, her an oluşum halinde.

Psikolojimiz ile zaman algımız arasındaki ilişkiyi biliyorduk. Lakin öğrendiğimiz yeni bir bilgi var: Zamanın kendi içindeki derinliğini yakalamak, anı yaşamak, zamanın hakkını vermek ruh halimizi kalıcı hasarlardan koruyor. Bazen yaşamı yavaşlatarak kendi zamanımızın derinliğine girebilmek ve düşünmek, ruh dengemizi koruyacaktır.

Hayatımızı saniye, dakika, saat, gün, hafta, ay, yıl gibi aralıklarla dolduran zamanın kıymetini bilmenin neresindeyiz acaba? Arzu ettiğimiz bir duyguyu yaşarken hızlıca geçiveren zaman ile bir an önce kurtulmak istediğimiz bir duyguyu yaşarken geçmek bilmeyen zaman, teorik olarak aynıdır. Aradaki fark, zamana yüklediğimiz değer ve zamanın derinliğine ilişkin algımızdadır. Şu halde hayatımızı dolduran anların farkında olmak, bazen zamanın derinliğine yolculuk yapmak, anların sakladığı gizemleri keşfetmek gerekli ve önemlidir.

Ancak hız çağını yaşayan günümüz insanı, zamanda derinleşemiyor ve sabit zaman sendromuna giriyor. Zira bitmek bilmeyen planlarımız, işlerimiz, kariyerimiz, maddi kazanç çabamız, sosyal yaşantımız kısacası hayatımızı dolduran tüm davranış alanlarımız, kendi yaşamımızın derinliğine inmemizi, ömrümüzün sakladığı değerleri keşfetmemizi her geçen gün biraz daha zorlaştırıyor. Ve zamanda derinleşememek, hayatımızın kadrini bilmemizi, kendimizi keşfetmemizi ve nihayet psikolojik olgunluğumuzu engelliyor.

ZAMANDA DERİNLEŞMEK

Bunun içindir ki........

© Yeni Birlik


Get it on Google Play