We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

CHP'nin Barzanistan seferinin anlattıkları

2 6 14
24.09.2021

Son aylarda Irak Kürt Bölgesel Yönetimine yönelik batılı devletlerden ziyaretlerin ardı arkası kesilmiyor. Papa'sından AB'lisine biri gidiyor peşi sıra diğeri takip ediyor. Batılı emperyalist devletlerin ziyaretinde dikkati çeken esas olgu ise; IKBY'yi "bağımsız devlet" statüsündeki bir ülkeymiş havasında gösterme eğilimleri olduğunu görebiliyoruz. Zaten IKBY uzun zamandır dışa karşı böyle bir mesaj vermektedir. Mesut Barzani ise "Kürdistan başkanı" olarak takdim ediliyor. Aslında Mesut Barzani sadece I-KDP'nin başkanı! Irak'ın kuzeyinde "bağımsız devlet" gibi davranmayı ve Merkezi Hükümeti boşta bırakan hamleleri yapmayı gelenek haline getiren IKBY'nin bu girişimlerinin önünün kesilmesi, ileriki dönemlerde yaşanacak olumsuzlukları frenlemek açısından önem taşıyor.

CHP Heyetinin Bağdat'ı hiçe sayan ziyaretini iyi okumak gerekiyor. Batılı emperyalist devletlerin Barzanistana yaklaşımı ile CHP'nin yaklaşımı örtüşüyor. Bazı yorumlarda Barzani hanedanlığına yönelik "olumlu hava" yaratılması gerçeği yansıtmıyor ve görünüşe bakarak tahlile girişiliyor. Kısa vadede olan bitene bakarak orta ve uzun vadeyi göz ardı eden yaklaşımlar aldatıcıdır.

I-KDP hiç bir zaman PKK'nın bitmesini istemez. Bu eşyanın tabiatına aykırıdır. Barzaniler PKK'nın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bölgesinde fazla inisiyatif kazanmasından ve keyfi davranışlarından dolayı rahatsızlık duyuyor. Eğer PKK Türkiye sınırlarına çekilerek her türlü provokasyona, sabotajlara, kitlesel başkaldırılara girişirse Barzaniler bundan memnuniyet duyar. Bu gerçeği bir kenara silinmemecesine not edelim.

CHP'NİN DÖNÜŞÜM HIZINA YETİŞİLEMİYOR

IKBY'yi gerçek ismiyle çağırmak daha doğru olur! "Irak'ın Kuzeyinde Barzani Yönetimi" kısacası Barzanistan! CHP heyetinin ziyareti Barzaniler tarafından memnuniyetle karşılandı. PKK'dan dolayı HDP'ye sıcak bakmayan IKBY bu gelişmeden vazife çıkaracağa benziyor. CHP heyetinin her ne kadar Amerikan ağzıyla konuşmuş olsada ziyaretin etkili olduğu görülüyor.

Kürtçü sitelerde farklı yorumlarla karşılaştık. Ancak hepside CHP'nin ziyaretini olumlu buluyor. Şu tespit pek çok şeye açıklık getiriyor: "CHP, AKP gibi yeni bir parti değil, sistem partisidir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bugüne kadar devlet teşkilatlarında belirgin görevleri üstlenmiştir. Bundan dolayı sistem partisinin Kürt meselesine açılması hatta yerinde ziyaret etmesi önemli bir adımdır. (...) Diğer yandan Erbil yönetimi ile bir temas CHP açısından kaçınılmaz hale gelmişti."

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun "bir proje olarak" CHP'nin başına getirilmesinin ardından köklü değişimler adım adım sürece sokuldu ve uygulandı. HDP'nin hamisi olarak görev üstlenmesi ve önemli derecede çözülen "Kürt sorunu"nu PKK/HDP'ye havale etmesi CHP'yi tarihi köklerine yabancılaştırdığı gibi, Türkiye'nin elini emperyalizm karşısında zayıflatan rolde oynuyor.

Kürtçü çevrelere yakın Reha Ruhavioğlu ziyareti, “CHP, Kürt meselesi bağlamında yaklaşık 2018’den bu yana dönüşüm yaşıyor. Bu, 2019’da HDP’nin kurumsal olarak CHP'nin adaylarını desteklediği bir sürece dönüştü ve bu süreç bir yandan CHP’nin Kürt politikasını gözden geçirmesini, bir yandan Kürtlerle ilgili olumlu bir dil kullanmasını beraberinde getirdi. Hala CHP ile HDP arasında resmi bir ittifaktan bahsetmesek bile aynı ittifak bloğunda birçok meselede ortaklaştıklarını biliyoruz. Öbür taraftan CHP, -eğer Türkiye’de iktidar değişecekse-, bu değişimin omurgasını temsil eden ana muhalefet partisidir.” diyerek bir değerlendirmede........

© Ulusal Kanal


Get it on Google Play