We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Rusya ve 9 Mayıs

6 5 1
03.05.2022

Ruslar için 9 Mayıs’ın özel bir anlam ve önemi var. Bu tarih, 2. Dünya Savaşı sonunda Sovyetler Birliği’nin Nazilere karşı kazandığı zaferin yıl dönümü olarak her yıl kutlanıyor. Bu sembolik güne atfen Ukrayna’da savaşın 9 Mayıs’ta sona erdirileceğine dair iddialar üzerine Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov bir açıklama yaptı. Rusya’nın Ukrayna’da kendisine karşı savaşanları “Nazi/Neo-Nazi” olmakla itham ettiği dikkate alınırsa, Moskova’nın Ukrayna savaşını da 9 Mayıs’ta neticelendirmek gibi bir beklentiye girdiği iddiaları daha makul görünebilir.

Ne var ki Rusya, sahadaki işlerin beklendiği gibi iyi gitmemesi sebebiyle, savaşın 9 Mayıs’ta sona erdirilemeyeceğini görüyor. Bu yüzden de Rusya’nın Ukrayna’daki askerî operasyonlarını 9 Mayıs tarihine kadar tamamlayacağı ve o tarihte bir gövde gösterisi yapacağına yönelik iddialara cevap veren Lavrov, “Askerlerimiz eylemlerini Zafer Günü dâhil herhangi bir tarihe göre yapay bir biçimde ayarlamayacaklar. Biz, 9 Mayıs’taki Zafer Bayramı’nı her zamanki gibi büyük bir ciddiyetle kutlayacağız” ifadelerini kullandı.

Rusya, 9 Mayıs tarihini “Nazilere karşı kazanılan ikinci zafer” günü olarak ilan etme şansını yakalayamayacak gibi görünüyor. Oysa Rusya, Ukrayna direnişini kırabilse ve 9 Mayıs’ta Kiev’e karşı savaşın zaferle sonuçlandığını ilan........

© Türkgün


Get it on Google Play