We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Jeostratejik konum, riskler ve fırsatlar

8 6 1
07.06.2022

İlköğretim yıllarından itibaren duyageldiğimiz “üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye’nin jeostratejik konumu”nun önemi, tüm dünyayı ilgilendiren riskler ve tehditler cereyan ettiğinde kendini daha net gösteriyor. Ukrayna Krizinin yol açtığı bölgesel ve küresel gelişmeler, jeostratejik önemin nereden ve nasıl kaynaklandığının daha iyi anlaşılmasını mümkün kılıyor.

Karadeniz’e uzun bir sınırı olan Türkiye, iki Karadeniz ülkesi olan Rusya ve Ukrayna’nın arasında yaşanan gerilimde ilk önce Montrö Boğazlar Sözleşmesi çerçevesinde gündeme gelmişti. Türkiye’nin adı geçen sözleşme kapsamında üstlendiği yükümlülükler ve dolayısıyla savaş ve barış anlarında uluslararası deniz trafiği açısından oynadığı rol, Ukrayna Krizinde de kritik önem arz etmişti. Karadeniz’e döşenen mayınların İstanbul açıklarına kadar sürüklenerek gelmesi de Ukrayna krizi çerçevesinde bulunduğumuz coğrafi konumun avantajları olduğu gibi riskleri de beraberinde getirdiğini hatırlatmıştı.

Türkiye’nin Doğu ile Batı arasında bir köprü olduğu da herkesin sıkça dillendirdiği, bize özgü bir nitelik. Bu durum da ülkemizin doğu-batı hattındaki iletişim, ulaşım ve bağlantısallık açısından önemli bir pozisyonda olmasından kaynaklanıyor. Aylardır yaşanan kriz, Türkiye’nin bu niteliğinin da........

© Türkgün


Get it on Google Play