BiH je u najgoroj situaciji od rata. Postoje tek četiri stvari koje sprečavaju da se sukob onakvih razmjera ponovi
Bespoštedno novinarstvo ne financiraju vlasti, bespoštedno novinarstvo financiraju čitatelji. Podržite Telegram. Više o pretplati saznajte ovdje.
Ako je možda i bilo sumnji kod onih naivnijih na političkoj i javnoj sceni, nakon svega što se odigralo na dvodnevnoj sjednici Vijeća za provedbu mira u Bosni i Hercegovini, sada je svima jasno da stvarni međunarodni nadzor, a kamoli podrška državi kao takvoj više ne postoje. U najkraćemu, SAD koji je de facto napisao Daytonski mirovni sporazum i stvorio državu koja realno ne može funkcionirati, usput nagradivši abnormalnu količinu najgorih zločina, od progona, do genocida, egzistencijom de facto države u državi, nakon čega je pokušao sanirati taj propust i donekle uspio učiniti Bosnu i Hercegovinu integriranijom i funkcionalnijom, iz temelja je promijenio svoju politiku.
Odnosno, država koja je bila ključni autoritet i svojevrsna garancija mira u zemlji, pod novom je Trumpovom administracijom objavila da od te uloge odustaje, momentalno je ugasila USAID, zapravo je natjerala aktualnog Visokog predstavnika međunarodne zajednice Christiana Schmidta na ostavku i povlačenje, a sve s jedinom idejom iscrpljivanja prirodnih i infrastrukturnih resursa iz Bosne i Hercegovine, što uključuje izgradnju plinovoda, tzv. Južne interkonekcije, izgradnju koridora Jadransko-jonske autoceste, od Počitelja do granice s Crnom Gorom te dobivanje koncesija na sarajevski i mostarski aerodrom.
Što biste sljedeće trebali pročitati
Ovo Penavino mahnito preslikavanje HDZ-ove formule za hrvatovanje ima samo jedan razlog
Grmoja pokazao........
