Til ungdommen (aka Tønsbergs Blad)
Debattinnlegg
Dette er et debattinnlegg, skrevet av en ekstern bidragsyter. Innlegget gir uttrykk for skribentens holdninger.
Å fremsnakke det å kle på seg noe fordi det er «populært» er et underlig valg i 2025. Når vi alle sammen egentlig har mulighet til å velge eksakt hva vi vil. Og burde nesten være litt flaut. Da mener jeg ikke av ungdommen, de gjør på en måte sitt beste ut fra sine naturlige forutsetninger. Men fra avisas side. Så jeg føler for å hjelpe til litt. Ingen skam i å trenge hjelp.
Hvis åtte av ti har eksakt samme preferanser kan du banne på at det ikke er snakk om faktiske preferanser. (At «dyre vesker» gir særlig høy status burde være enda flauere, når på verdensbasis 20.000 mennesker daglig dør av sult.)
Unge mennesker kjenner nok enda mer et behov for å «passe inn» enn eldre, men hvis man ikler seg andres preferanser som uniform og derigjennom blir «inkludert» og «integrert» i nye grupper, er ikke dette hverken inkludering eller integrering.
Hva er inn, hva er ut – dette svarte elevene: – Fortsatt ikke favoritten
Har ikke stil
Faktum er at hvis man er i den situasjonen vet man ikke egentlig om man er inkludert av eller bra nok for de andre en gang, fordi man kamuflerer individualiteten sin mye mer enn nødvendig, slik at hvordan man er blir mindre synlig for andre. Ulurt. Femten jenter med forlommebukser, store ullgensere og «dyre vesker» har ikke stil og i hvert fall ikke personlig stil, alt de har er et pressmiddel, som ironisk nok er med på å holde dem selv nede og kontrollert.
Bare la meg moderere meg litt eller i hvert fall utdype noe nå: Når jeg sier «har ikke stil' sier jeg ikke at de ikke er fine. Det er viktig for meg å få fram. De er alle kjempefine. Men å style seg helt likt noen andre viser det motsatte av stilsans. Det viser egentlig bare at de har kompetanse innen kopi. En flott egenskap det og, i mange sammenhenger, men ikke om målet er å vise god stilsans og peiling på klær.
Håper at i hvert fall noen Greveskogen-elever har kommet på skolen i dag i shorts, høytlivsjeans og megapynta topper.........© Tønsbergs Blad





















Toi Staff
Sabine Sterk
Gideon Levy
Mark Travers Ph.d
Waka Ikeda
Tarik Cyril Amar
Grant Arthur Gochin