We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkiye-ABD krizinin esas kaynağı S-400’ler mi?

6 10 0
16.06.2019

© AA / Cumhurbaşkanlığı / Kayhan Özer

Erdoğan'dan ABD'ye S-400 mesajı: Tükürdüğümüzü yalarsak devlet terbiyemize uymaz, taviz verilmeyecek

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), S-400 hava savunma sisteminin alımıyla ilgili olarak Türkiye’ye yönelik baskı yapmaya devam ediyor.

Son dönemde ise, Türkiye ile ABD arasındaki kritik boyutlara ulaşan ilişkilerin S-400’lerle ilgili anlaşmazlıklara indirgenmeye çalışıldığı bir izlenim söz konusu.

S-400 konusu neden öne çıkarılıyor? Türk-Amerikan krizinin kaynağını sadece S-400’lerle ilgili anlaşmazlıklarda aramak ne kadar doğru bir yaklaşım?

'TÜRK - AMERİKAN İLİŞKİLERİ SORGULANIR BİR HALE GELDİ'

Konuyla ilgili Sputnik’e konuşan TÜRKSAM Genel Sekreteri Ahmet Gencehan Babiş, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Türk-Amerikan ilişkilerinde son derece kritik bir dönemde geçiliyor. İki taraf arasında birçok alanda görüş ayrılığı devam ediyor, dolayısıyla soruna sadece S-400 ile F-35 krizi olarak bakılmamalıdır. Bunların en başında gelen konulardan biri ABD’nin terör örgütlerine desteği olarak karşımıza çıkıyor. FETÖ elebaşı hala Pensilvanya’da ve Türkiye’nin ısrarlarına rağmen Türkiye’ye verilmesine yönelik bir emare yok. ABD’nin terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD/YPG’ye verdiği destekte geri adım atmasına ilişkin herhangi bir işaret de göremiyoruz. Yakın geçmişte, Türkiye FETÖ elebaşının iadesi için kamyon dolusu belge gönderdi, ABD ise eli kanlı terör örgütü YPG’ye yüzlerce kamyonlar silah taşıdı. Öte yandan İran ve Venezuela’ya yaptırımlar konusunda iki devlet farklı politikalar izliyor. ABD Başkanı Trump’ın Arap-İsrail ihtilafına ilişkin tek........

© Sputnik Türkiye