We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Medya kredileri ve ticari sır meselesi

128 68 54
11.05.2022

Demirören Holding'in “Ziraat Bankası'ndan aldığı 750 milyon dolar krediyi ödeyip ödemediği”ne ilişkin sorular yıllardır cevapsız. Kamu kaynaklarının kullanım usulü ile gazeteciliği eşzamanlı ilgilendirdiği için haber değeri taşıyan konu, en son CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi'nin açıklamasıyla gündeme geldi. İki yıl önce Ziraat Bankası'na yönelttiği krediye ilişkin sorularına “ticari sır” yanıtını alan Hakverdi, benzer soruyu Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'ye sordu. Benzer yanıtı aldı: “Ticari sır.”

TAYİN EDİCİ ROL

Bankacılık sırrı bilmediğimiz bir konu değil. Yasalarla korunduğu da doğru. Ancak diğer sektörlere sağlanan kredilerden özellikli bir durum var. Demirören Grubu'na kullandırılan kredi, halkın haber alma hakkı adına yapılan gazetecilik üzerinde tayin edici bir role sahipti. Tıpkı 2008'deki (Halkbank ve Vakıfbank'dan sağlanan 375'er milyon dolarlık kredilerle) Sabah Atv satışı, tıpkı 2013'teki Çukurova Medya Grubu hisselerine TMSF'nin el koyması gibi.

Her biri köşe taşı niteliğindeki üç mali operasyon, 14 yıl boyunca AKP iktidarına “ihtiyaç” duyduğu tahkimatta kurucu rol oynadı.

★★★

Hürriyet, Posta, Fanatik, CNN Türk, Kanal D, Yay Sat ve DHA'nın yer aldığı medya grubunu Aydın Doğan'dan 916 milyon dolara satın alan Demirören Holding'in kamu bankasından kullandığı kredi; sadece haberlerin değil, haberciler ile haberciliğin de kaderini değiştirdi.

Ziraat Bankası'ndaki Hazine'deki paylarının, partili........

© Sözcü


Get it on Google Play