We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İkinci piste ek 400 milyon TL mi isteniyor?

206 83 0
28.06.2021

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda ikinci pist yedi yıldır yılan hikayesine döndü. Pistin açılış takvimi sürekli erteleniyor. (Konuyla ilgili 7 Şubat ve 10 Şubat 2020 tarihli iki yazı yazdım.) Bu pist, iki kısım halinde iki kez ihale edildi. Konunun can alıcı yanını, pisti yapan şirketin, rakip konumdaki İstanbul Havalimanı'nı işleten şirketle “akrabalığı” oluşturuyor.

İkinci pistin ikinci kısım ihalesini Makyol kazanmıştı ama sonra ne olduysa şirket ve ortaklık yapısı değişti. Makyol pisti yapan üç şirketten birine dönüştü. Şirketin adı, “KMC Sabiha Gökçen Havaalanı Adi Ortaklığı.” Büyük ortak yüzde 50 ile Kalyon, Cengiz ile Makyol yüzde 25'er payla katıldı.

TÜNELE EK BÜTÇE

Malumunuz, Kalyon ile Cengiz, İstanbul Havalimanı'nı işleten İGA'nın ortakları. Dahası, Ticaret Sicil'de KMC Adi Ortaklığın şirket adresi, Kalyon'un Kavacık'taki merkezi olarak görünüyor.

Atatürk Havalimanı kapatıldıktan sonra Sabiha Gökçen Havalimanı'na ilgi arttı. Orada ikinci pistin bitmesi talebin katlanması demek. Bu, garantili İstanbul Havalimanı'nın lehine midir, yoksa aleyhine mi?

Başka soruya gelelim. gazeteduvar muhabiri Serkan Alan imzasıyla yayımlanan haberde Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun, CHP Milletvekili Gülizar Emecan'ın sorusuna verdiği yanıt ilginçti. Ulaştırma Bakanı, “Covid-19 pandemisi nedeniyle proje sürecinde........

© Sözcü


Get it on Google Play