We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Eski bakanın şirketi siteyi kapattı

392 220 77
23.04.2021

Ruhsar Pekcan'ın Ticaret Bakanlığı görevinden alınması, kamu kaynakları üzerinden aile şirketlerine çıkar sağlandığı tartışmasını noktalamadı. Aksine tartışma sürüyor. Sürmesi de gerekir.

Zira görevden alınmadan hemen önce, bakanlığa aile şirketinden satın alınan dezenfektanın, rakip firmaya göre daha ucuz olduğu gibi bir açıklama yapabilen, Pekcan'ın bu işleme onay veren konumu normal hukuk devletlerinde yasalar önünde suç oluşturuyor.

Kamu İhale Kanunu'nun “ihaleye katılamayacak olanlar” başlıklı 11. maddesi açık. İhaleyi hazırlayıp yürütmek, sonuçlandırmak ve onaylamakla görevli olanların eşleri, üçüncü dereceye kadar kan ve ikinci dereceye kadar kayın hısımları ile evlatlıkları ve evlat edinenler ihaleye katılamıyor.

Bakanlık açıklamasında dezenfektanın hangi usulle alındığı yönünde bir açıklık yoktu. İhale mi açılmış, açıldıysa hangi usul tercih edilmiş, doğrudan alım yöntemine mi başvurulmuş, belli değildi.

Bu yanıyla eğer ihale açılmamışsa -ihaleye fesat karıştırma değilse bile- görevi kötüye kullanma, nüfuz ticareti gibi maddelerin ihlalinden söz edilebilirdi.

Aslında bütün bu iddiaları, soruları bakana yöneltmek istedim. Ancak basın müşavirine ulaşma çabam sonuçsuz kaldı. O gün yapılan yazılı açıklamada da bu konuda ayrıntı yer almadı.

Eski Bakan Ruhsar Pekcan'ın eşiyle birlikte ortak olduğu Karon Mühendislik şirketinin, “düktil” adı verilen demir boru üreticisi Çin firması XinXing ile bağlantısını bir önceki yazımda işleyerek bazı sorular yönelttim. O yazıda Pekcan ile eşi Hasan Pekcan'ın Çin firması yetkilileriyle proje fotoğraflarından da söz ettim. Ancak yer dar olduğu için fotoğrafa köşede yer veremedim.

DÜKTİL BORUYA VERGİ İNDİRİMİ

Karon Mühendislik'in, düktil boru üreticisi XihXing ile bağlantısı neden önemliydi?

■ Düktil boru ithalatına 2017 yılında yüzde 30 gümrük vergisi konulmuş ancak 2020 yılının son günü çıkarılan Cumhurbaşkanı kararıyla bu vergi oranı yüzde 20'ye indirilmişti.

■ Karon Mühendislik, XinXing şirketinden boru tedarik ettiğini sitesinde yazıyor, Çin firmasının sertifikalarına yer veriyor.

BUSKİ'DEN 5.5 MİLYON DOLARLIK İHALE

■ Çin düktil boru şirketi XinXing'in, Türkiye ve KKTC'de birçok içme suyu projesine düktil boru tedarik ettiği, dahası İSKİ, DSİ gibi yatırımcı kuruluşların içme suyu proje ihalelerinde yer aldığı sektörde iyi biliniyor.

Nitekim 2 gün önceki yazımdan sonra ulaşan bir belgede XinXing'in Bursa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (BUSKİ) 2016'da açtığı içme suyu boruları için ürün alım........

© Sözcü


Get it on Google Play