We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

16 milyar TL’lik ihalenin hesabı verilmeli

295 102 94
23.08.2021

Değerli okurlar, uzun yıllardır pazarlık usulüyle (çoğu 21/b) ihalelerini yazıyor, proje proje duyuruyorum. “Pazarlık” usulü, Kamu İhale Kanunu'nun 21. Maddesi.

Olağanüstü şartlar için konulmuş maddenin, felaket ve afetin yaşanmadığı 2015-2019 döneminde varmış gibi işletilmesi, rekabeti ve saydamlığı ortadan kaldırdı.

İktidarın yönettiği kamu kuruluşlarında az sayıda müteahhidin çağrıldığı, yüzlerce yol, köprü, cezaevi, ihalelerinde “pazarlık” usulü, su yolu haline getirildi.

İhalelerin katılıma açık, saydam yapılması bütçeden müteahhitlere ödenecek kaynaktan tasarruf demekti. Bu tasarruf ise çalışarak ödediğimiz vergilerden başka bir şey değildi. Çalışanın, emeklinin insanca yaşayabileceği geliri, çocukların iyi eğitim alabilmesi, gençlerin asgari ücrete, hayattan bıktıran kölelik koşullarına razı olmaması için önemliydi.

Usulsüzlükleri belgeleriyle “Olağan İşler” adıyla kitaplaştırdım. Kuşkusuz ki, bu çarpık ihale düzeninin şu gün bitmesi için bir neden bulunmuyor!

Birçok okur bu konudan hâlâ mı bıkmadığımı içtenlikle merak ediyor.

Son olarak bir okurum sosyal medyada “Bunun gibi yüzlerce konuyu gündeme getirip sordunuz Kaçından sonuç çıktı?” diye sordu.

Bu satırları da dertleşmek için değil, pazarlık usulüyle yapılmış kapalı yüzlerce büyük ihaleyi kamuoyuna taşıyan bana bile “Bu kadar........

© Sözcü


Get it on Google Play