We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Reformizmin maddi zemini

42 102 89
23.05.2020

Reformizm, “doğrudan sapan” birilerinin icadı değildir. Doğrudan sapanlar olur ve bunlar bir şeyler icat edebilirler. Ama söyledikleri bir maddi zeminle buluşmazsa fantezi olarak kalır, çöp olur. Tersi durumda karşımıza bir reform programı, reformist bir akım çıkıverir.

Bugün, 2008 krizini atlatamayan kapitalizm bir yenisinin kapısında dolanıp dururken korona darbesiyle daha derin bir çukura yuvarlanıyor. 2008’in öncesinde dünya yıllarca neo-liberalizmin peşinden gitti. Kriz, o yıldızı gözden düşürdü. Korona sayesinde yalnızca neo-liberalizmin ne kadar verimsiz, ne kadar aptalca olduğu bir kez daha görünmüş olmakla kalmıyoruz. Pandemi bu akımı sürdürülemez hale getirmiş bulunuyor. Bu sistem bir delilik, başka bir şey değil. Emeğe düşman, insana düşman, doğaya düşman, bilime düşman…

Ancak sınıflı toplumlar tarihinin büyük bir bölümü böyle yönetildiği için, sapkınlıklar sistemin çökmesi için yeterli değil. Hayatın nasıl süreceği sınıflar arasındaki mücadeleyle belirleniyor. Krizden sonra ne olacağı sorusunun yanıtı da bir mühendislik hesabıyla değil mücadelelerle verilebilecek. Bütün hesaplar krizin çok ağır olduğunu ve daha da ağırlaşacağını gösteriyor. Problemin çözümü ise herhangi bir yerde yazılı durmuyor. Yazılmayı bekliyor.

Günümüzün bir özelliği uluslararası işçi sınıfının kendisini bir iktidar alternatifi olarak örgütleyememiş, insanlığın önüne koyamamış olmasıdır. Umutsuz olmaya yer yok, ama daha kat edilecek yol var.

Kriz ağırdır ve bizim kat etmemiz gereken yol var. Reformizm işte bu noktada sistemin, yani kriz üreten bu delilik düzeninin değil, gerçek bir çözümün alternatifi olarak........

© soL