menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

Babiš chce vlastný ICE. Na problém, ktorý neexistuje

51 0
28.05.2026

Babiš chce vlastný ICE. Na problém, ktorý neexistuje

Kontroly zvyčajne odhalia jedno až dve percentá prípadov zneužívania

Autor je komentátor českého spravodajského webu Seznam Zprávy.Jedna z večných, zrejme neriešiteľných a tiež už po všetkých tých rokoch úplne neznížiteľných tém českej politiky sa nazýva zneužívanie sociálnych dávok. Takže je jasné, že sa s ňou mieni vyrovnať aj aktuálna vláda Andreja Babiša, a treba povedať, že úplne novátorským spôsobom.

Minister sociálnych vecí a jeden z najobľúbenejších premiérových podriadených Aleš Juchelka oznámil, že do troch rokov vytvorí stočlennú jednotku, ktorá bude vykonávať akčné kontroly po celej krajine.

Nie je to vtip, ale dokážem si to živo predstaviť. Do bytu na sídlisku Fifejdy v Ostrave vrazí po zuby ozbrojené komando v helmách a maskách na tvári: „Sme od Juchelku. Okamžite si pripravte papiere od rodičovského príspevku a podpory v nezamestnanosti. A žiadne hlúposti, lebo to všetci schytáte!“

Jednoducho nejako tak, ako to teraz chodí v uliciach amerických miest, keď do nich vyrazia špeciálne jednotky imigračnej služby ICE. Inšpirácia je, myslím, zjavná, dúfajme len, že rovnaké nebudú aj výsledky a počty obetí.

A potom tu, samozrejme, zostáva otázka, prečo vlastne túto údernú päsť potrebujeme. O zneužívaní dávok síce politici hovoria často a veľmi radi, avšak dáta hovoria inak. Stačí sa pozrieť na stránky Poslaneckej snemovne a nájsť si analýzu, ktorá konštatuje, že ide o okrajový a makroekonomicky nevýznamný problém.

Podobne hovoria aj ďalšie štúdie a skúsenosti úradov. Tie, samozrejme, vykonávajú pravidelne tisíce kontrol – a zvyčajne odhalia jedno až dve percentá prípadov zneužívania. Preto........

© SME.sk