menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

Mitä kolumnit opettivat elämästä ja kirjoittamisesta

32 0
05.05.2026

Sana kolumni pohjaa latinan sanaan columna, pylväs. Mutta tekstilajina kolumni ei suinkaan ole jäykkä ja tasapaksu, vaan notkea ja sähäkkä.

Kolumni voi saada alkunsa hyvin pienestä havainnosta. Lumikolan jäljet pihalla, vanha osoitekirja, heteka hautausmaalla, näistäkin on kehkeytynyt luettavaa tämän lehden sivuille. Suuriin aiheisiin voi löytyä erilainen pienen ihmisen näkökulma, kuten kolumneissa maaseudun tilanteesta, lukutaidosta tai vaalien ehdokasasettelusta.

Kirjoittajakin saattaa yllättyä siitä, mitä syntyy, kun huolella keskittyy pohtimaan itse itselleen esittämiä kysymyksiä. Miksi tämä on näin, mitä siitä luullaan, mitä tiedetään, mitä pitäisi päätellä? Omat käsitykset voivat muuttua aivan päinvastaisiksi. Ensimmäinen ajatus ei välttämättä ole ollut viisain.

Kirjoittaminen on vahva väline ajatusten........

© Savon Sanomat