Yliö|Kannattajat sijaistappelevat jopa henkensä edestä
Rikokset: Ikävä yllätys odotti perhettä loman jälkeen – tätä murtovarkaat etsivät nyt asunnoista
Tuomio: Mittarissa oli jopa 180 km/h, kun 17-vuotiaan kuljettajan rikkinäinen auto suistui ulos kylätieltä – karut seuraukset
MAINOS: Tilaa Satakunnan Kansa Länsi-Suomi 1 €/kk.
Kannattajat sijaistappelevat jopa henkensä edestä
Historia tuntee peräti jalkapallosodankin, kirjoittaa Erkki Teikari.
Jollei jotakin HJK:n "ultrakannattajien" soihtutörttöilyä killata, niin sanotut fanit riehuvat ja tappelevat yleensä stadionien ulkopuolella. Kuva: Jukka Ritola / Arkisto
Jalkapalloilun mammuttikisojen ottelussa pelaajat jossakin määrin tönivät toisiaan. Selostaja totesi, että moinen ei kuulu jalkapalloon, sillä se on herrasmieslaji. Sen sijaan jääkiekossa vedetään sumeilematta päin pläsiä, kun "tilanne on päällä".
Ohitetaan tasapuolisuuden nimessä kummankin lajin muut koiruudet.
Vaikka jalkapallokin on kontaktilaji, muut kuin pelaajat hoitavat tappelemisen. Tosin jääkiekonkin piirissä joskus muinoin porilaisten ja raumalaisten "fanien" kesken saatettiin harrastaa väkivaltaa, muttei semmoisesta edes uutisoitu.
JÄÄKIEKKOHULIGANISMI on tuntematon ilmiö. Jalkapallohuliganismia oli jo 1800-luvun lopulla. Englannissa se alkoi liittyä lauantaisiin liigaotteluihin ja levisi englantilaisjoukkueiden mukana 1970-luvulla mantereelle.
Traagisin tapaus nähtiin Belgian Heysel-stadionilla 1985, kun Liverpoolin kannattajat aiheuttivat välittömästi tai välillisesti 39 katsojan kuoleman. Niinpä englantilaisseuroille luettiin viiden vuoden porttikielto Manner-Euroopan kentille.
Jollei jotakin HJK:n "ultrakannattajien" soihtutörttöilyä killata, niin sanotut fanit riehuvat ja tappelevat yleensä stadionien ulkopuolella.
TOSI ERIKOISTA koettiin kaksi vuotta sitten Copa Américan välierässä, kun Uruguayn pelaajat, hävittyään 1–2, hyökkäsivät katsomoon ja mätkivät Kolumbian kannattajia "suojellakseen perheitään". Pelin jälkeen pelaajat ja huoltajat ynnä muut........
