Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bu seçim son seçimim” sözleri tüm Türkiye ve büyük şehirlerden farklı olarak, İstanbul seçimleri açısından bir tür güvenoyu isteği niteliğindedir.

Sene başından bu yana ekonomideki pek çok tahminin önüne eklediğimiz bir başlık var. Her tahminin önüne eklenen o başlık: “Seçimlerden sonra”… Oysa önümüzdeki bu seçimin mahalli idareleri belirleyecek olması nedeniyle ekonomiye doğrudan etkisi yok. Ancak yine de hem içeriden hem de dışarıdan gelen yorumlarda hep bu kritere göre değerlendirme yapılmaya devam ediliyor.

Ben de geçtiğimiz hafta yazımda, seçimlerden sonra olası vergi politikalarını değerlendirmiştim. Hatta üzerine, tam da pazartesi sabahı Sayın Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in TV röportajı geldi ve satır aralarından anlaşıldı ki; ters giden bir şey yok. Lakin yine de iç talebin daha fazla sönümlendirilmesine ihtiyaç var.

Geçtiğimiz hafta, beklenenden yüksek gelen şubat ayı enflasyonu ve kurdaki yukarı yönlü dalgalanmayla piyasalar biraz kekremsi tonda başlamıştı. TCMB’den gelen bir dizi yan sıkılaştırma önlemi de üzerine eklenince piyasalar haftaya çok tatlı başlamamıştı.

Ancak kurdaki dalgalanma ve beklenenden yüksek gelen enflasyonun etkisi haftanın sonuna doğru borsada kendini yükselişe bıraktı. Bu yükseliş sanki aldığı bir haberi fiyatlıyordu… Nitekim fiyatlamasını önden gördüğümüz, o beklenen haber geldi ve kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, sadece görünümü değil, Türkiye’nin notunu da yükseltti.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

QOSHE - Yerel seçime giderken Cumhurbaşkanından mesaj - Burcu Kösem
menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yerel seçime giderken Cumhurbaşkanından mesaj

3 0
11.03.2024

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bu seçim son seçimim” sözleri tüm Türkiye ve büyük şehirlerden farklı olarak, İstanbul seçimleri açısından bir tür güvenoyu isteği niteliğindedir.

Sene başından bu yana ekonomideki pek çok tahminin önüne eklediğimiz bir başlık var. Her tahminin önüne eklenen o başlık: “Seçimlerden sonra”… Oysa önümüzdeki bu seçimin mahalli idareleri belirleyecek olması nedeniyle ekonomiye doğrudan etkisi yok. Ancak yine de hem içeriden hem de dışarıdan gelen yorumlarda hep bu kritere........

© Para Borsa


Get it on Google Play