We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

DARÜZZİYAFE...

19 0 0
30.01.2019

Kanuni Sultan Süleyman'ın, Mimar Sinan'a yaptırdığı Süleymaniye Külliyesi'nin bir parçası olan bina, 1550-1552 yılları arasında tamamlanmıştır. İmaret binası olarak açılan yapı, bir müddet sonra imparatorluğun “ziyafet salonu” olarak “Darüzziyafe” adı ile kullanılmıştır.

Darüzziyafe; aşevi ve imaret demektir. Yani tabiri caizse ziyafet kapısıdır.

Darüzziyafe ileride bazılarının adlarını anacağım bir grup milliyetçi ve muhafazakar insan tarafından Süleymaniye Camii'nin külliyesinde aslına uygun olarak 1991 yılında yeniden kuruldu. Darüzziyafe ile tanışmamda açılması ile birlikte oldu.

Yemekler gerçekten tarihi özellikleri taşıyordu. Örneğin Darüzziyafe köftesi ve Fukara Keşkülü hemen anımsadıklarımdan ikisi. Mekanda ise buram buram Osmanlı Türk Devletinin yarattığı muhteşem uygarlığın eşsiz izleri vardı.

Burası benim hatırladığım ve bildiğim kadarı ile Cumhuriyet tarihimizde ilk ve tek örnek!

Darüzziyafe; bana göre milliyetçiyim, milliyim veya muhafazakarım diyen yada kendini mütedeyyin olarak gören insanların kaçıp geldiği ve huzurla iki lokma yediği Mimar Sinan'ın eseri olan bir sığınaktı. Kapatılıncaya kadar da, o vasfını sürdürdü diye düşünüyorum.

Orada Süleymaniye'nin güzel sesli müezzinlerinin okuduğu ezanlara müteakip tasavvuf musikisi eşliğinde oruç açmak bir ayrıcalıktı...

Benim ve benim gibiler için sadece iki lokma yemek yenilen bir yer değildi. Orayı Darüzziyafe yani gerçek bir ziyafet makamı yapanlar gelen giden insanlardı. Orada o kadar çok toplantıya ve yemeğe katıldım ve kimleri dinlemedim ki!

Yine İstanbul'a gelen turistlerin muhakkak uğradığı ve merak duyduğu bir yerdi...

Ayrıca Turan Yazgan Hocanın Türk Dünyası........

© Önce Vatan