We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Fethullah Gülen’in evinde yumruklar konuştu

11 0 0
11.09.2021

Bir zamanlar ülkenin en büyük gücü ve en organize cemaati olan FETÖ 7 Şubat MİT operasyonuyla, o güne dek beraber hareket ettiği hükümetin ilk ciddi şüphesini üzerine çekti. 2013’teki dershane krizinden sonra hükümete açık savaş ilan etti. O zamana kadar “dünya lideri” dedikleri, “ölülerin bile mezardan kalkıp oy vermesini” istedikleri Başbakan Erdoğan, artık onların gözünde “büyük şeytan”a dönüşmüştü. Daha sonra hükümeti devirmek için giriştikleri 17/25 Aralık sürecinde Fethullah Gülen’in koltuğundan fırlayıp gözlerini patlatarak yaptığı “Evinize ateşler düşsün” konuşmasıyla halkın gözünde itibar kaybına uğradı.

O gün Türkiye’de hem gözden düştüler, hem de “seçilmiş bir hükümeti devirmeye teşebbüs eden örgüt oldukları” ortaya çıktığı için en büyük kaybı yaşadılar. “İyilik hareketi sandıkları” bu yapıdan, büyük bir çoğunluk o gün ayrıldı.

Yine o günden itibaren başlarına geleceğini hisseden örgüt, önemli kişileri yurt dışına çıkarmaya başladı. 48 saat önceden haberdar edilen yapının önemli isimleri, hala ellerinde tuttukları emniyet, yargı sayesinde yurt dışına kaçmakta çok zorluk yaşamadı. O önemli kişilerin bir kısmı bugün Gülen’in Pensilvanya kampında, Gülen’in hizmetine devam ediyor. Bazıları da değişik ülkelerde.

Böyle bir yenilgi, itibarsızlık ve dağılma beklemeyen, “kazanmanın kuşağındayken kaybeden” örgüt daha sonra “kaybettiklerini bir darbe girişimiyle geri almak” amacıyla ülke yönetimini “askeri darbeyle” ele geçirmeye çalıştı ama 15 Temmuz darbe girişimi hükümetin ve halkın direnişi sayesinde başarısızlığa uğradı. Bu başarısız darbe girişimiyle son ümitlerini de yitirdiler.

17/25 Aralık operasyonu sürecinden beri tespit edilen örgüt mensubu devlet görevlileri, öğretmenler, polisler, askerler, iş adamları vs. 15 Temmuz’un ardından KHK aracılığıyla ihraç edildi, bazılarının mallarına el kondu ve yüz binlere varan sayıda örgüt mensubu hapse atıldı. Yurt dışına kaçanlar kaçmış, olan Türkiye’deki tabanına olmuştu.

15 Temmuz darbe girişimiyle çok şey kaybeden FETÖ, artık “açıktan Türkiye düşmanlığı yapan” bir örgüte dönüştü. ABD-Türkiye anlaşmazlıklarında ABD’yi, AB-Türkiye sıkıntılarında AB’yi, Türkiye-Yunanistan anlaşmazlıklarında Yunanistan’ı, TSK’nın PKK ile yaptığı mücadelede PKK’yı tuttular. Hatta Gülen, “Haçlı orduları Türkiye’yi istila etse bile, bunun kötü bir şey olmayacağını” söyledi. ABD ve AB’ye, Türkiye’yi kötüleyen raporlar sundular. En son Azerbaycan-Ermenistan savaşında Ermenistan’ı desteklediler. Yurt dışı kaynaklı FETÖ yayın mecralarında Ermenistan ve HDP yanlısı Alin Ozinian ile sıkça Türkiye’yi ve Azerbaycan’ı eleştiren, Ermenistan’ı savunan yayınlar yapıldı. En son milyonlarca dolar harcayarak New York’ta “Stop Erdoğan” ilanı verdiler, ABD’de yaşayan Türk vatandaşların tepkisi üzerine kaldırıldı.

Yurt dışındakiler artık “Haçlı ordusu askeri gibi” bir tavır içindeyken, Türkiye’dekiler mesleklerinden atılmış, çevresinden hatta ailesinden dışlanmış, hapishanelerde, mahkemelerde gün geçiriyordu. Bazıları kendi imkanlarıyla yurt dışına kaçmaya çalışıyor, kimisi Meriç sularında can verirken, bazıları yakalanıyor, çok az kısmı ise Yunanistan’a geçebiliyordu.

ABİLERE DUYULAN ÖFKE CEMAATİ BIRAKANLARIN SAYISINI ARTIRIYOR

Bu süreçte yurt dışındakiler yurt içinde kalanlara, “Aman itirafçı olmayın, sabredin, rüyamızda Peygamberimizi gördük bu süreç yakında bitecek, filanca hapishaneye Peygamberimiz ziyarete gitmiş, kurtuluş yakındır” gibi sözlerle motive etmeye çalıştılar. Belirledikleri taglara destek vermelerini istediler. Onların da büyük bir kısmı bu isteklere uydu, son zamanlarda tahliyeler çoğalmasına rağmen hala da uymaya devam ediyor. Üstelik bu tahliye haberlerine fazla yer verilmemesi, duyurulmaması isteniyor. KHK’lılar ve hapisler için açılan taglarda, “Gülen suçlanmadan, FETÖ denmeden, herhangi bir pişmanlık göstermeden, sadece hükümet, devlet suçlanıyor, işkencelerden bahsediliyor, darbenin aslında Erdoğan-Akar tarafından yapıldığı iddiaları” paylaşılıyor. Arada “hükümetin tuzağına düşerek” kendilerine FETÖ diyen muhaliflere kızılıyor.

Ancak tweet aleminde bu tarz faaliyet içinde olsalar da, hemen hepsi hala büyük bir şaşkınlık ve şüphe içerisinde oldular. Yurt dışındakiler ile yurt içindekiler arasında büyük bir güvensizlik var. “Biz hapislerde sürünürken, işsizlikten kıvranırken, yurt dışındakiler keyif içinde yaşıyorlar ve bize akıl veriyorlar” düşüncesi yaygın durumda. Son zamanlarda bu düşünceler daha çok yazılmaya, söylenmeye başlandı.

Bu şüpheler yurt dışına giden tabanda da yaygın. Onlar da, abilerden, hususilerden, Gülen’in etrafınkilerden dertli.........

© OdaTV


Get it on Google Play