Til å dåne av
Sannelig. Denne uken var det 250 år siden Jane Austen ble født. Det ble behørig feiret, i mange andre land enn forfatterens hjemland, Storbritannia.
Hvorfor er begeistringen så stor, hvorfor varer den ved? Tja, for å svare på et slikt spørsmål, kan vi for eksempel se nærmere på åpningen av Austens mest berømte roman, «Stolthet og fordom» fra 1813. Ikke den berømte, ironiske åpningssetningen – «Det er en allment anerkjent sannhet at en ungkar i besittelse av en pen formue, nødvendigvis trenger en kone.»
Se like gjerne på dialogen som følger rett etterpå, mellom ekteparet herr og fru Bennet, foreldre til fem døtre, inkludert hovedpersonen Elizabeth. Oversetter er Merete Alfsen.
UUTHOLDELIG: Mrs Bennet, spilt av Alison Steadman i BBCs serie fra 1995, gjør livet vanskelig for hele familien.
«Kjære Bennet,» sa hans frue til ham en dag, «har du hørt at Netherfield Park omsider er utleid?»
Mr. Bennet svarte at det hadde han ikke.
«Jo da,» repliserte hun, «for mrs. Long har nettopp vært her, og hun fortalte det.»
Mr. Bennet svarte ikke.
«Vil du ikke gjerne vite hvem leietageren er?» utbrøt hans kone utålmodig.
«Du vil fortelle meg det, og jeg har ikke noe imot å høre det.»
Det var oppfordring god nok.
«Du skal vite, vennen min, at mrs. Long sier at Netherfield er leid ut til en ung, formuende mann fra Nord-England; at han var her på mandag i firspent vogn for å se på huset, og ble så begeistret at han straks gjorde avtale med mr. Norris; at han skal overta huset før Mikkelsmess, og at noen av tjenestefolkene kommer alt i neste uke.»
«Hva heter han?»
«Bingley.»
«Er han gift eller ungkar?»
«Å, ungkar, vennen min, ungkar! En rik ungkar, med fire eller fem tusen i året! Er det ikke storartet for småpikene?»
LESENDE KVINNE: En ansatt ved Jane Austen-huset i Chawton i Sør-England poserer med en førsteutgave av «Stolthet og fordom».
«Hvordan det? Hva har det med dem å gjøre?»
«Kjære Bennet,» svarte hans kone, «at du kan være så dum! Du må da skjønne hva jeg har i tankene, at han kan gifte seg med en av dem!»
«Er det i den hensikt han flytter hit?»
«Hensikt! Sludder, hvordan kan du si........© NRK
