We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

HAYAT VE ÖLÜMÜN BÜTÜNLÜĞÜ

1 1 0
27.07.2021

Prof.Dr.Sami Şener

Hayatı hepimiz bilerek ve kendi irademizle sürdürdüğümüzü sanırken, ölüm sanki bir oyun bozan gibi görülebiliyor. Halbuki, hayat; ölümle bitmiyor, yeni bir hayat dönemi başlıyor.

Önemli bazı felsefeci ve Sosyologlar, insanın mükemmelliliğinin bir karşılığı ve hesabı olacağı üzerinde durmuşlar ve ölümün bir yokoluş olmadığını söylemişlerdir

İlahi dinler, dünya hayatının geçici olduğunu söylerken, asıl hayatın ölümden sonraki hayat olduğuna dikkati çekiyor ve süresiz olan ikinci hayatı ebedi(sürekli) kılmanın, dünya hayatındaki düşünce ve davranışların sonucu olduğuna işaret ediyorlar.

İlahi dinlerin dışındaki yaşama felsefeleri ise, sadece dünya hayatının olduğunu ve herşeyin bu hayat içinde varolup, sonra yok olduğunu söylüyorlar.

Öte dünya ve sorumluluk:

Aslında dünya hayatı hak ve isteklerinin tam olarak verilmediği, zulüm ve istismarların gerçekleştiği bir yer olarak mutlak iyi ve doğrunun gerçekleşemediği bir yer olarak, insanın beklentilerine cevap veremiyor. Bu durum, bizi; ilahi adalet denilen, gerçek hak ve sorumluluğun düzenlendiği bir alemin varlığının kabulüne götürüyor. Tek kelime ile bir hak arayışı..

Öte dünya veya Müslümanlarca asıl........

© Mir'at Haber


Get it on Google Play