We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

KUR’AN AÇISINDAN GÜNÜMÜZ İSLAM ÂLEMİNE BİR BAKIŞ

4 2 15
16.05.2022

Kur’an-ı Kerim, İslam dininin temel kaynağıdır. Nitekim Hz. Muhammed (sav.) şöyle buyurmuştur:

تَرَكْتُ فِيكُمْ أَمْرَيْنِ، لَنْ تَضِلُّوا مَا تَمَسَّكْتُمْ بِهِمَا: كِتَابَ اللهِ , وَسُنَّةَ نَبِيِّهِ صَلى الله عَلَيه وَسَلم

“Size iki şey bıraktım. Siz, bu iki şeye sarılarak onlara uygun hareket ederseniz, hiçbir zaman sapıtmayacaksınız. Bu iki şey, Allah’ın kitabı olan Kur’an ve benim sünnetimdir”[1] Bu hadiste de haber verildiği gibi Kur’an-ı Kerim, Allah’ın kelamı ve Hz. Muhammed’in (sav.) sünneti ise, Kur’an’ın tefsiri ve açıklaması durumundadır.[2] Bu nedenle herhangi bir konuyu İslam dini açısından incelediğim zaman, birinci kaynak olarak Kur’an-ı Kerim’i ve ikinci olarak da Hz. Muhammed’in (sav.) sünnetini alıyorum.

Kur’an-ı Kerim’in çeşitli ayetlerinde, Allah’ın nazarında geçerli olan dinin İslam olduğu haber verilmektedir. Konu ile ilgili bazı ayetler şöyledir:

إِنَّ الدِّينَ عِندَ اللّهِ الإِسْلاَمُ

Allah katında din, şüphesiz İslam’dır.”[3]

وَمَن يَبْتَغِ غَيْرَ الإِسْلاَمِ دِيناً فَلَن يُقْبَلَ مِنْهُ وَهُوَ فِي الآخِرَةِ مِنَ الْخَاسِرِينَ

Kim İslam’dan başka bir dine yönelirse, onunki kabul edilmeyecektir. O ahirette de kaybedenlerdendir.”[4]

وَرَضِيتُ لَكُمُ الإِسْلاَمَ دِيناً

Size din olarak İslâm’ı seçtim.”[5]

Türevleriyle birlikte Kur’an-ı Kerim’de 157 defa geçmekte[6] olan “İslâm” kelimesi, ilahi emirlere itaat edip teslimiyet göstermek, dâhili ve harici afetlerden kurtulmak, barış, güven, huzur, saadet ve mutluluğa kavuşmak gibi anlamlara gelmektedir.[7]İslâm”, Allah tarafından gönderilen bütün peygamberlerin tebliğ ettikleri dinin adıdır. Kelime olarak İslam, toplumsal uzlaşı ve barış olduğuna göre, bütün peygamberlerin hedefinde aynı şey vardı. Bütün peygamberlerin ve onlar vasıtası ile gönderilen bütün kutsal metinlerin ortak ana gayesi/hedefi, tüm insanların canını, malını, neslini/namusunu, inancını/dinini ve aklını korumaktır.[8] Ona göre evrensel bir kitap olan Kur’an-ı Kerim ve evrensel olan İslam dininin gayesi, tüm insanlar için toplumsal uzlaşı ve barışı sağlamaktır.

Kur’an-ı Kerimi incelediğimiz zaman, baştan sona bu istikamette mesajlarla dolu olduğunu görmekteyiz. Her şeyden önce şunu göz önünde bulundurmak gerekir ki, namazın her rekâtında okuduğumuz Fatiha süresi, Kur’an-ı Kerimin özeti durumundadır. Fatiha suresinin baş tarafında yer alan şu ayet de bu surenin özeti durumundadır:

الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ

Hamd, âlemlerin Rabbi Olan Allah’a mahsustur.”[9]

Bu ayet, Fatiha suresinin, aynı zamanda Kur’an-ı Kerimin girişi mahiyetindedir. Bundan anlaşıldığı gibi Allah, yaratmış olduğu tüm varlıkların, aynı zamanda tüm insanların rabbidir, hepsine rahmandır, rahimdir. Allah, kulları arasında ayırım yapmaz, ayırım yapmayı da kabul etmez. Allah, ne kadar Türkün rabbi ise, o kadar Kürdün, Arap’ın, Farsın, Yunanın, Almanın,........

© Mir'at Haber


Get it on Google Play