We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

EVLİLİĞE KARAR VERİLDİĞİNDE BOŞANMA VAADİ SÖZLEŞMESİ DÜZENLENMELİDİR

2 1 1
29.05.2022

Günümüzde bilhassa evlilik çağına gelmiş gençlerin bu hususta evlenmek için kararsız olmalarının baş nedenlerinden birisinin ileriki süreçte ola ki boşanma vaki olduğu takdirde mevcut TC yasalarına göre verilen kararların sonuç itibariyle ortaya çıkardığı olumsuzluklardan kaynaklanmaktadır.

Bugün çevremize baktığımız hem erkek hem kadın tarafında mağduriyete sebep olan o kadar çok boşanmalar var ki evlenmek isteyen gençlere çok kötü örnek teşkil etmektedir. Bir yıl evli kalıp bir takım nedenlerle yürütemeyip boşanmış ancak yirmi yıldır nafaka ödemekten mağduriyet yaşamış erkekler. Üç-beş yıl evli kalmış boşanma neticesinde yasalar sebebiyle kadının asla hak etmediği servet paylaşımları mağduriyeti örnekleri. Çocukların velayetini üzerine alan kadınların çocuklarını babalarına göstermekten kaçınmaları gibi benzer birçok mağduriyet sebebiyle erkek tarafının çektiği dayanılmaz sıkıntı ve zulümler veya boşanma sebebiyle ortaya çıkan mağduriyetin neden olduğu kadın cinayetleri insanları evlilikten soğutmuştur.

Halbu ki Peygamberimize isnad edilen çeşitli hadis kaynaklarında yer alan: “Kim evlenirse imanın yarısını tamamlamış olur; kalan diğer yarısı hakkında ise Allah’tan korksun!

“Nikah benim sünnetimdir. Kim benim sünnetimle amel etmezse, benden değildir. “ Gibi evlenmeyi özendiren, tavsiye eden sözler bulunmaktadır.

Ecdadımız dini üzerinde gösterdiği hassasiyet gereği evlilik........

© Mir'at Haber


Get it on Google Play