We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Müminler kardeştir

5 0 0
10.01.2020

Aziz Müslümanlar!

Yaşadığımız çağda ne yazık ki, Müslümanlar olarak İslam’ın o satvetli dönemlerinden çok uzaklarda ve birbirimizin kuyusunu kazmakla meşgulüz. İslam yurdu parçalanmış ve Müslümanlar kimsesiz ve savunmasız bırakılmıştır. Müslüman ülkelerinin her birisi gayr-i müslim kâfirlerden kendilerine dost ve hami seçerken, kendi dininden olan kardeşlerine diş bilemekte, düşmanlık etmektedirler. İslam dünyasında ortaya çıkan en basit ihtilaf bile köpürtülmekte ve çatışmalara, savaşlara yol açmaktadır. Hâlbuki Allah Teâlâ Müslümanlar arası çıkabilecek ihtilaflar için şöyle çözüm yolu olarak şu ilahi yasayı göndermiştir:

“Müminler ancak kardeştirler: onun için iki kardeşinizin aralarını düzeltin ve Allah’tan korkun ki rahmet olunasınız” (Hucurat, 10).

Aziz Müslümanlar!

Müminler, birbirlerine karşı son derece merhametli, şefkatli ve adaletli olmalıdırlar. Bu konuda Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz şöyle buyuruyor:

"Müminler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman, diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar." (Buharî, Edeb 27; Müslim, Birr, 66)

Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz burada çok üstün bir teşbihte bulunuyor. Uykusuzluğun sebebi, vücudun her hangi bir uzvunda........

© Milli Gazete