We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Eski logonun nesi vardı da değişti?

5 0 0
22.09.2021

Vakıflar Genel Müdürlüğü…

* Ülkemizin en eski, en köklü kurumlarından…

* Hayır hasenat işlerinin lokomotifi…

* Kültürel faaliyetlere büyük önem veren bir kuruluş…

* İnancımızı temsil eden kurumların en sağlam banisi…

* Kadim medeniyetimizin en sağlam yapı taşlarından…

İmam Hatip Lisesi’nde okurken yedi sene Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı talebe yurdunda kaldım. Yoksa okuma imkânım sıfırdı. Bir devlet teşekkülü olan Vakıflar Genel Müdürlüğü sonraki yıllarda da hep yanımızda oldu.

Şimdi durup dururken Vakıflar Genel Müdürlüğü logosu değiştirildi. Logo deyip geçmeyin; kurumu tanıtan, sembolize eden bir görseldir o kurumun logosu. Bir de elbette yıllarca zihinlerde yer etmesini de, o şekilde algılanmasını da es geçemeyiz.

Şimdi size Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün yıllardır kullandığı logosunu anlatacağım;

* Logoda yer alan kitap şeklindeki bayrak, büyük bir vakıf medeniyeti kurmuş olan Türk milletini, kitap figürü ise vakıfların ilim ve irfana, eğitime verdikleri katkıyı ifade ediyor.

* Logodaki 1048 tarihi, ışığını Hoca Ahmet Yesevî dergâhından alan ve ondan birkaç kuşak sonraki gönül erlerinin Tebriz Mahkemesi’nden aldıkları karar ile Horasan’da kurulan ilk vakfın tarihidir. Bu bir ilim vakfıdır ve bilinen ilk vakfiye budur. Bu da Türklerin 1071’den çok önce Anadolu’ya gelip buranın ilim, kültür ve sosyal hayatının gelişmesi için çalışmalar yaptıklarını gösteriyor.

* Logoda yer alan cami figürü, Selçuklu ve Osmanlı’dan günümüze kadar vakıflar tarafından yaptırılmış birçok cami, imarethane ve vakıf eserlerini temsil ediyor.

* Logodaki fabrika figürü, vakıfların kurmuş oldukları fabrikaları anlatır.

* Logonun içinde kalp şekline dönüştürülmüş “V” harfi ile hem vakıfların ilk harfine hem de vakıfların yaptıkları her hayırda sevgiyi, muhabbeti esas almasına vurgu........

© Milli Gazete


Get it on Google Play