We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İsrailli diplomata tokat gibi cevap

7 4 3
27.02.2019

Türkiye ve Türkiye’nin güney sınırlarından ta Umman Denizine kadar olan bölgenin coğrafyasına Ortadoğu diyorlar. İsrail’in dışında bu coğrafya üzerindeki ülke halklarının büyük çoğunluğu Müslümandır. İran ve Mısır’ın dışındaki tüm ülkeler daha 1918’e kadar Osmanlı devletinin birer parçalarıydı.

Birinci Dünya Savaşı’nın galipleri olan İngilizler, Şerif Hüseyin’e ‘’Büyük Arap İmparatorluğunu’’ vaat ederek yanına çekti. Daha sonra da kendilerine yardımcı olan her bir aşiret reislerini dikkate alarak coğrafyayı bölerek yapay sınırlar oluşturdu.

Okuduğum bazı kaynaklarda Şerif Hüseyin, aldatıldığını anlıyor ama artık iş işten geçmişti. Müslüman halklar kum taneleri gibi dağıldı. Ne acıdır ki o gündür bugündür bu coğrafya da kan ve gözyaşı hiç eksik olmadı.

Tüm bu tecrübeler ortadayken Siyonist İsrail’in sürekli Arapları Osmanlıyla korkutmaları anlamsız değil mi? Türkiye’nin ‘’Osmanlı rüyasını gördüğünü’’ sık sık yazan İsrail’in The Jeruselam Post gazetesine şu soruyu sordum: ‘’ Siz sürekli Arapları Osmanlı ile korkutmaya çalışıyorsunuz. Peki, bu coğrafyalar Osmanlının birer parçalarıyken mi daha huzurluydu yoksa şimdi mi?’’ Soruma henüz........

© Milat