We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Netflix'e Düşmek In, Vizyona Girmek Out

17 6 5
18.02.2019

Film yapımcıları ve dağıtımcıları arasında bir süredir devam eden düşük yoğunluklu savaşı sosyal medyadan, haberlerden takip ediyorum.

Özellikle de bağımsız sinemacıların, düşük bütçeli yapımların içine sokuldukları cendere gerçekten üzücü. Tekelleşme her yerde kötü. Hani piyasanın görünmez eli diyorlar ya, piyasanın demir yumruğu birilerinin canını çıkardıktan sonra sanki bu el cesetleri kaldırmak için peyda oluyor. Yani piyasa düzeni değil aslında, bildiğin mıntıka temizliği.

Fakat birkaç gün önce enteresan bir şey oldu. Vizyon filmlerinden birinin yapımcısı ani bir kararla son filmlerinin Netflix platformunda, üstelik 190 ülke ile aynı anda yayınlamaya karar verdi. Sözünü ettiğim film Yılmaz Erdoğan'ın Organize İşler: Sazan Sarmalı son filmi.

Patlamış mısır parasına tüm aile efradı filmi izlemiş olduk. Pek çok kişi de aynı şeyi düşünmüş, hesabı kitabı yapmıştı: "4 kişi sinemaya gitmeye kalksak, adam başı 15'er liradan 60 lira. Yarısını verir Netflix'e bir aylık abone olurum, hep beraber izleriz."

Yılmaz Erdoğan'ın filmi O gece binlerce, belki de milyonlarca kişi tarafından izlendi.

Evet bundan kelli Türkiye artık o eski Türkiye değil. Salon sahiplerinin vesayetine neşter vuruldu. Ne idi o öyle her on yılda bir sansür, ambargo söylentisi.

Ertesi gün karşı cenahtan yükselen tepki de bunun habercisi idi. Tevekkeli değil, SİSAY yani Sinema Salonu........

© Karar