We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bedava öğle yemeği diye bir şey yoktur

17 6 16
19.02.2019

Verilerin, internetten erişilen sunucularda saklanmasını, işlenmesini, paylaşılmasını ve yazılımların yine internet üzerinden erişilen sunucularda çalıştırılabilmesini sağlayan bilişim hizmetlerine genel olarak bulut bilişim ismi veriliyor.

Bulut bilişim, bugünkü anlamına iki binli yıllarda kavuşurken internetin en eski uygulamalarından “e-posta” da “bulutsulaştı”. Microsoft Hotmail, Yahoo Yahoomail ile ücretsiz e-posta hizmetleri verirken Google neredeyse limitsiz saklama alanı vaat ettiği Gmail ile piyasanın hakimiyetini ele geçirdi.

E-posta ve ekleri internet üzerindeki sunucularda (yani bulutta) işlenip saklanıyor. Kişisel verilerimizin peşindeki firmalar, hakkımızda daha fazla bilgi toplamak için her geçen gün yeni hizmetler sunuyorlar. Mesela irtibatta olduğumuz kişilerin bilgilerini bulutta saklayalım diye telefon/email rehberi yazılımları sağlıyor, o irtibatlarla randevularımızı yöneteceğimiz, günümüzü programlayacağımız, çeşitli alarmlar kurabileceğimiz takvim yazılımları sunuyorlar. Hem de bedavaya!

Bir de bulut depolama uygulamaları var. Ülkemizde yaygın kullanılan bulut depolama uygulamalarının başında Dropbox, Google Drive, Yandex Disk ve Microsoft One Drive geliyor. Bu saydığımız uygulamalar da kendi sunucularındaki belli bir depolama kapasitesini, isteyen herkese “bedava” olarak sunuyor.........

© Karar