We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dergi okumayı sever misiniz?

54 7 0
19.01.2020

Aslında genel ve belki de saçma bir soru ama satış rakamlarına baktığımızda dergi okumayı çok sevmediğimiz ortaya çıkıyor. Yine de raflarda, digital kataloglarda azımsanmayacak sayıda dergi var. Bazıları edindiği misyon, bazılarıysa aldığı reklamla ayakta duruyor. Haklısınız çoğunun temel fonksiyonu haber ve yorum arasına ürün yerleştirme. Fakat okunacak, fikir verecek, bildiklerimizi sorgulatacak, önyargılarımızı kıracak dergi sayısı da hiç az değil.

Hepsini burada anmam, hatta bilmem imkansız. Ancak takip etmeye çalıştıklarımdan yola çıkarak farklı beğeni ve beklentiler hitap edecek zengin bir menü olduğunu söyleyebilirim. Sanat ve edebiyat seviyorsanız 1933’den bu yana yayınlanan Varlık, artık bir popüler klasik olan Milliyet Sanat, Yapı Kredi Yayınlarından Sanat Dünyamız okunmayı hakkedenler arasında. 83’üncü sayısı yayınlanmış Sözcükler dergisini ise ne yazık ki yeni keşfim.

Kapağında Oğuz Demiralp’in adını görünce aldım, uzun yıllardır diplomat kimliğiyle tanıdığım Demiralp’in Bruno Schulz üstüne yazdığı hikaye tadındaki muhteşem denemesini bir solukta okudum. Necmi Sönmez’in ressam Hakkı Anlı’yı anlattığı yazısını da dergiyi alırsanız mutlaka okuyun derim. Sözcüklerde Yılmaz Güney’den Josep Heller’e uzanan bir yelpaze var. Şiir sayısı da hiç az sayılmaz.

Bir başka yeni keşfim de Pathos. Güz 2019 sayısında Burhan Kum Kaplumbağa Terbiyecisi resmiyle tanıdığımız Osman Hamdi Bey hakkında çok iyi bir inceleme yazmış. Kayıp olan bir resminin nerede olduğunu sorguluyor, 1842-1910 yılları arasında yaşamış ünlü ressamın hayatının bilmediğimiz boyutlarını ve dönemini bize yetkinlikle anlatıyor. Avangart sanatın Marx’dan etkilenmiş Situasyonist Enternasyonali hakkındaki dosyayı da kaçırmamanızı öneririm.

Sanat ve edebiyat alanında olmasa da son günlerde aldığıma sevindiğim dergiler arasında Yetkin Düşünce var. Ekim-Kasım-Aralık 2019 sayısında İslamcılığı mercek altına alıyor. Mustafa Tekin’in........

© Karar