We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bak sen şu hadsizlere…

52 5 1
13.05.2022

MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katıldığı “MÜSİAD 32. Kuruluş Yıldönümü” toplantısında “Maalesef Türkiye'de iş beğenmeme gibi bir durum var. Emek yoğun işlerde çalışmak istenmiyor. İnsanlar ağır işlerde, emek yoğun işlerde çalışmak istemiyor. Yabancı uyruklu işçiler bu işlerde daha fazla çalışıyor" demiş. (9 Mayıs)

Sayın Asmalı’nın aldığı duyumlar böyleymiş, MÜSİAD’a üye iş adamları böyle diyormuş, işyerlerinde çalıştırmak için fellik, fellik eleman arıyorlarmış ama maalesef işsizler iş beğenmiyorlarmış!

Türkiye’de işsizlik değil, iş beğenmeyen vatandaş sorunu var diyen ilk kişi değil Sayın Asmalı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan bunu defalarca söyledi.

2017 yılında Erzurum’daki il danışma toplantısında “Değerli kardeşleri enteresandır. Bilir misiniz, bu havalimanına işçi bulunamıyor. İşsizim diyor! Hadi iş buyur gel. İş var ama gitmiyor. Niye? İnsanımızda iş beğenmeme hastalığı var” demişti. (30 Temmuz)

30 Temmuz 2017 tarihinde ülkemizde 3 buçuk milyon işsiz vardı ve Erdoğan 3 buçuk milyon işsizliği bu sözlerle açıklamış, faturayı işsiz vatandaşlara kesmişti.

AK Parti Konya milletvekili Ahmet Sorgun çıktığı bir televizyon programında Türkiye’de ekonomik krizin olmadığını, işsizlik konusundaki şikayetlerin de gerçeği yansıtmadığını söylemişti.
AK Partili Sorgun “iş adamlarından aldığı duyumları” şöyle anlatmıştı:

“Bize ‘yandım, bittim, işsizim, açım’ diye gelenler oluyor. Bir işadamını arıyorum ‘Birini göndereceğim’ diyorum, ‘hemen gönder’ diyorlar. Bize iş için gelenler sonra ‘belediye olmaz mı, hastane olmaz mı’ diyor. Bu iş beğenmeme. ‘Ben asla tulum giyemem’ diyorlar. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok.” (28 Kasım 2020)

Elbette Diyarbakır Valisi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyum başkanı Münir Karaloğlu’nu unutmamak lazım. Sayın Karaloğlu şöyle demişti:

“Cuma günü camiye gittiğimde, camiden arabama, sağdan soldan iş talepleri nedeniyle geçemiyorum. İş talep edene ‘Ne iş yaparsın’ diye soruyorum ‘Her işi yaparım’ diyor. Her işi yapan adam hiçbir işi yapamaz. O zaman mesele işsizlik........

© Karar


Get it on Google Play