We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Muhafazakâr bir timsal: Şevket Eygi

48 5 0
15.07.2019

Muhafazakâr kelimesi belki de bugünkü iktidar sayesinde yaşıyor. “Timsal”i bilen azdır. Sembol, simge veya model diyebilirdim. Biraz da Şevket Bey’in ruhunu taziz için “timsal”i tercih ettim.

86 yaşında vefat etti, Allah rahmet etsin. Tabutunu devlet büyükleri taşıdı, hakkında övücü yazılar yazıldı. “İstanbul beyefendisi, beyefendi, çelebi” gibi tanımlamalar çokça kullanıldı. Bu arada karşı cenahtan “gerici” yaftası çok güçlü olmasa da piyasaya sürüldü.

İnsan kaderine yürür…Şevket Bey, kısa olmayan ömür yolculuğunda bir hayli merhalelerden geçti. Elli yaşında vefat etse idi, hakkında neler yazılırdı acaba? Faal gazetecilik yapan biri mutlaka düşman kazanır, elbette dost da. Şevket Eygi tarzı gazetecilikde düşman kazanmak daha güçlü ihtimaldir. Eygi’nin faal gazetecilik döneminde, yani gazete yayınladığı yıllarda şedit bir antikomünist mücadele içinde olduğunu görürüz. Bunun diğer taraftan görünümü sıkı “İslâmcılık”dır. Şevket Bey antikomünist mücadelesini dinî bir muhteva ile yürüttü. Dindar kitleleri harekete geçirmek için keskin ifadeler kullandı. Toplu sabah namazları icad etti. Bugün gazetesi dindar çevrelerde çok revaçdaydı. Bizse, belki de o sıralar basın yayın tahsili gördüğümüz için bu kışkırtıcı gazeteden hazzetmezdik.

Sağ sol çatışmasının zirvede olduğu bir dönemde Amerikan karşıtlığı üzerinden yürütülen bir sol mücadeleye karşı Amerika’nın yanında durur etkisi uyandıran bu gazeteyi destekleyenlere şaşardık.........

© Karar