We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Okurların dünyasından…

161 5 42
22.08.2021

Bugün burada “Asıl konuşulması gereken” başlıklı Cuma günkü yazıma gelen okur değerlendirmelerinden bir bölümünü paylaşmak istiyorum. “Ümmet nasıl ayağa kalkar?” başlığı altında bir dizi konferans verdiğimden söz etmiş, İslam dünyası olarak böyle bir soruya odaklanmak gerektiğini belirtmiştim. Çünkü 100 yıldan bu ayana aşılamayan bir zaaf sürecini yaşamaktayız.

Aşağıda okuyacağınız kimi cevaplarda, doğrudan “ümmet” yaklaşımının sorgulandığı da görülecektir. Olabilir, önce “ulus devletler”den söz edilebilir, o zaman mesela – “Türkiye nasıl ayağa kalkar?” diye bir soruyu sorabiliriz. Ama ben, istesek de istemesek de, “İslam dünyası” diye bir varlığın bünyesinde yer aldığımızı, bu varlığın sorunlarından kendimizi soyutlayamayacağımız gibi, bu varlığın potansiyel imkanlarını da göz ardı etmememiz gerektiğini düşünüyorum.

Aslında Türkiye için düşündüğümüz çözümler neden diğer İslam ülkeleri için de geçerli olmasın? Ya da İslam’ın tüm insanlık için öngördüğü temel ilkelerden yola çıkılamaz mı?

İnsana yatırım” başlığı altında özetlenebilecek olan kendi düşüncelerimi ilerdeki yazılarımda paylaşacağım. Doğrusu ben kafa yordum. İnsanların önüne çıktım “Bu zaaftan nasıl kurtuluruz?” sorusunu yüzlerce kez sordum. Zihinler zonklasın istedim.

Bir yılda ayağa kalkar mıyız, beş yılda, on yılda, yirmi yılda?” diye sordum. Salonlardan “inşallah” dışında bir ses yükselmedi. Okur değerlendirmeleri ile baş başa bırakırken, bu sorunun unutulmamasını........

© Karar


Get it on Google Play