We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ekonomi politikası fiyasko

172 7 1
08.05.2022

Hani buzlu zeminde fren tutmaz olur da direksiyon başında kıvranırsınız ya, hani uçakta bir şeyler iyi gitmemeye başlar, komuta - momuta kalmaz da düşüşe geçilir ya…

Öyle değil mi şu anda ekonomi?

Var mı bir ekonomi yönetimi?

İşin nereye gittiğini görüyor mu?

Merkez Bankası sürekli rakam revize etmekle meşgul. Çünkü ekonominin geleceğine ilişkin verdiği hiçbir rakam tutmuyor. Hani enflasyon yüzde 5’lerde, olmadı yüzde 20’lerde olacaktı sene sonunda? Çıkardık mı yüzde 42’lere? Onun orada durmayacağını da dünya – alem biliyor değil mi? Onun yüzde 36’lık kısmını daha senenin ilk dört ayında doldurmamış mıyız? Nisan’da yüzde 7.25 artan enflasyon, ortada yüzde 121 gibi bir Üretici (ÜFE) enflasyonu varken ve bu rakamların birkaç ay içinde peyderpey Tüketici (TÜFE) enflasyonuna yansıdığı bilinirken hadi durdur bakalım enflasyonu yüzde 42’de?

Merkez Bankası’nın en önemli, olmazsa olmaz vasfı olan “güvenilirlik”ten yeniyor sürekli.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın liderliğinin enflasyonda çok sonuç alamadığı açık.

En son Hazine ve Maliye Bakanı’nın “Biz de farkındayız” demekten başka yaptığı bir şey var mı?

Bunun hem sayın Cumhurbaşkanına hem Maliye Bakanı’na bir “siyasi iletişim dili” olarak tavsiye edildiği o kadar açık ki… “Yani efendim, vatandaş çok sıkıntılı, hiç olmazsa o sıkıntıyı gördüğümüzü ifade edelim” gibi tavsiyeler. Her mikrofon tutulduğunda “Enflasyonun biraz can yaktığının farkındayız…”lar bunun için. Eeee, oldu olacak farkında olmayın bari… Orası farkında olma yeri değil ki…Çare bulma yeri.

Ekonomiden anlayan kime sorsanız, bu işin nerede........

© Karar


Get it on Google Play