We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

"ŞU İMAM HATİPLER" MESELESİ

26 1 1
27.09.2021

Cahit Zarifoğlu ile başlayayım ki söz zarif, ruh öze dair olsun efendim. Ne diyor ne güzel diyor şair:

“Dönüyor burgaç/Dünya üstten yanlardan daralıyor/Ovalardan/Dar geçitlere sürülen sığırlar gibi/Bir gün ister istemez/Karşısında olacaksın kaçtıklarının/Dua et/O gün henüz mahşer olmasın.”

İnsanoğlunun mahşeri ilk önce kendi vicdanına kurulur. Uğruna yaşadığı değerler için ne yaptığı sorgusu kemiğe dayanıp sızlatmadan yazmak en güzelidir. (Neden “Şu İmam Hatipler”i yazıyorsun diye soranlara cevabımdır.)

Gelelim “Şu İmam Hatipler” diye ötekileştirdiğimiz eğitim kurumlarına. 28 Şubat süreciyle daha da alevlenen ama yıllardır hep tartışılan bir konu. ÖNDER’in hazırladığı bence son derece önemli bir rapor var. “Gazetelerde İmam Hatiplere Bakış Araştırması”. Bildiğim kadarıyla en son 2019 yılında bir rapor açıklandı. Çıkan sonuçlardan anladığımız kadarıyla yıllardır olumsuzlanan, basının bir algı oluşturma çabasıyla sübjektif bir bakışla yer verdiği İmam Hatip haberleri olumlu bir ivme kazanmış. Bu eğitim kurumlarını haber yapmada ilk sıralarda yer alan Birgün ve Cumhuriyet gibi gazetelerde yıllardır sınavlar, müfredat, eğitim sistemi, bilimsel başarı, kültür sanat etkinlikleri, örnek okul örnek öğrenci, ayrımcı dil, siyasi polemik, spor ve diğer kategorilerde olumsuz haberler yapılmasına rağmen bu rapora göre 2019’daki oranlar 589 olumlu, 259 olumsuz haber şeklinde. Şunu demeye çalışıyorum: Yıllardır haksızlığa uğrayan bu eğitim kurumları algı açısından önemli bir noktaya geldi, her şeye ve herkese rağmen. Artık okulların Türkiye genelindeki başarısı, faaliyetleri, bilimle olan ilgileri, aldıkları ödüller konuşuluyor.

Çalışmalarına yakinen şahit olduğum için Antalya’daki bazı İmam Hatiplerden ve aldıkları sonuçlardan örnekler vereceğim. Okulların başarı listeleri uzayıp gidiyor ama ben sadece dikkat çeken bazı bölümleri sıralayacağım size. Haymeana Kız AİHL (9 Diş Hekimliği, 8 Hukuk, 6 Tıp, 3 Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, 2 Odyoloji, 1 Uçak Mühendisliği, 1 Mimarlık, 1 İlahiyat); Kepez Mahmut Celalettin Ökten AİHL (9 Tıp, 5 Bilgisayar Mühendisliği, 5........

© İleri


Get it on Google Play