We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Kurban kesmek” saldırganlık içgüdüsünü önler mi?

2 1 24
27.06.2022

İnsanoğlunun atası Hz. Âdem yaratılmadan önce; dağların, ormanların, tepelerin, nehirlerin, cinlerin ve meleklerin yaratıldığını Kuran-ı Kerim bizlere bildiriyor. Nitekim bakara suresinin 30. ayetinde Allah-u Teâlâ meleklere hitaben: "Ben yerde bir halife yaratacağım!" dedi.

Melekler de: "Yerde fesat yapacak, kan dökecek kimseleri mi yaratacaksın? Hâlbuki biz, hamd ederek seni tespih ve takdis ediyoruz." dediler.

Allah(cc) da: "Sizin bilmediğinizi ben biliyorum!" buyurarak İnsana ait çok önemli bir özelliğe işaret ediyor.

Yeryüzünde kan döken ve fesat çıkaran” ifadesi insanın fıtratında var olan diğer duygular gibi ”kan dökme ve saldırganlık İçgüdüsü” dür.

Kurban kesmek,” dini bir vecibe olmasının yanında “insan psikolojisi” açısından ele alındığında “bilinçaltında var olan saldıranlık içgüdüsünü” kontrol altına alma açısından da bir rahatlama şeklidir.

@@@@@@@@@@@@@@

İnsanda şehvet, sevgi, merak, öfke, acıma, merhamet, gibi duyguların yanı sıra içimizde bulunan “saldırganlık duygusu” da bulunmaktadır.

Duygular nehir gibi sürekli akıntı halindedirler, suya yol verilmeyip her taraftan kapatılırsa ya taşar ya da engelleri aşarak etrafı yıkar götürür. Şehvet duygusu evliliğin meşru kılınmasıyla kontrol altına alındığı gibi, saldırganlık duygusu da kurban kanı akıtılmak suretiyle kontrol altına alınmaktadır. “Dini Hayatın Psiko-Sosyal Temelleri” adlı kitabın yazarı merhum Prof. Dr. Ali Murat Daryal:........

© HBRMA


Get it on Google Play